Do jutra, 17 czerwca, można zgłaszać uwagi do opublikowanych przez Ministerstwo Finansów nowych struktur logicznych informacji i zawiadomień MDR.
Jest to związane z nowelizacją przepisów o CIT, VAT, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (druk senacki 131), która w tym tygodniu ma być rozpatrzona przez Senat.
Nowelizacja zakłada, że 1 lipca br. zostaną unieważnione numery dotychczas zgłoszonych transgranicznych schematów podatkowych. Natomiast promotorzy, wspomagający i korzystający będą musieli jeszcze raz zgłosić fiskusowi schematy transgraniczne, w których pierwszej czynności dokonano od 26 czerwca 2018 r. do 30 czerwca 2020 r.
Konieczność ponownego informowania o schematach to cena za pośpiech we wdrażaniu przepisów o raportowaniu MDR. Przypomnijmy, że Polska zrobiła to jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej – już od 1 stycznia 2019 r.
Pojawił się problem, bo obowiązujący od prawie półtora roku polski format (krajowa schema) odbiega od unijnego. Pisaliśmy o tym w artykule „Będzie powtórka z MDR-ów. To cena za pośpiech” (DGP nr 28/202).
Po unieważnieniu numerów trzeba będzie zgłosić schematy transgraniczne z wykorzystaniem struktur zgodnych z unijnymi. Zostały one opublikowane na stronie resortu.
Propozycje zmian, wniosków i uwag wraz ze szczegółowym ich uzasadnieniem można przesyłać na adres: konsultacje.mdr@mf.gov.pl.