statystyki

Jaka stawka VAT przy sprzedaży nieukończonego budynku jednorodzinnego

autor: Tomasz Krywan15.06.2020, 10:43; Aktualizacja: 15.06.2020, 10:43
Do jakiego stanu musi zostać doprowadzony budynek jednorodzinny (o powierzchni ok. 200 mkw.), aby możliwa była jego sprzedaż ze stawką VAT 8 proc.? Czy wystarczy stan zerowy, czy też powinien to być stan surowy otwarty lub surowy zamknięty?

Do jakiego stanu musi zostać doprowadzony budynek jednorodzinny (o powierzchni ok. 200 mkw.), aby możliwa była jego sprzedaż ze stawką VAT 8 proc.? Czy wystarczy stan zerowy, czy też powinien to być stan surowy otwarty lub surowy zamknięty?źródło: ShutterStock

Do jakiego stanu musi zostać doprowadzony budynek jednorodzinny (o powierzchni ok. 200 mkw.), aby możliwa była jego sprzedaż ze stawką VAT 8 proc.? Czy wystarczy stan zerowy, czy też powinien to być stan surowy otwarty lub surowy zamknięty?

Na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT obniżoną do 8 proc. stawkę VAT stosuje się m.in. do dostawy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, w tym do dostaw budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 mkw. (art. 41 ust. 12a‒12c w zw. z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT). Zdarza się przy tym, że przedmiotem transakcji są grunty z rozpoczętą budową budynku. Sposób traktowania takich dostaw zależy od tego, czy budowany obiekt ma już cechy budynku, tj. – jak wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 listopada 2019 r. (sygn. akt I FSK 1235/17) – stanowi „obiekt budowlany wraz z urządzenia mi i instalacjami technicznymi, który wyodrębniony jest z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych i posiada zadaszenie (przeznaczony na cele mieszkalne)”. Jeżeli tak, to transakcje, o których mowa, stanowią z punktu widzenia VAT dostawy budynków, które w przypadkach, gdy budowane obiekty mają stanowić obiekty budowlane lub ich części zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, są opodatkowane VAT według stawki 8 proc. (zob. interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 czerwca 20 19 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.186.2019.2.JS). Stawka 8 proc. nie ma zastosowania, jeżeli:


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane