statystyki

Karty paliwowe nie wykluczają odliczenia VAT

autor: Agnieszka Pokojska15.06.2020, 07:54; Aktualizacja: 15.06.2020, 07:55
TSUE odniósł się wówczas wyłącznie do kart udostępnianych przez spółkę dominującą (Vega International) swoim spółkom zależnym (Vega Poland). Część ekspertów twierdziła jednak, że wyrok ma szersze znaczenie i może dotyczyć także innych transakcji z użyciem kart paliwowych.

TSUE odniósł się wówczas wyłącznie do kart udostępnianych przez spółkę dominującą (Vega International) swoim spółkom zależnym (Vega Poland). Część ekspertów twierdziła jednak, że wyrok ma szersze znaczenie i może dotyczyć także innych transakcji z użyciem kart paliwowych.źródło: ShutterStock

Gdy rok temu zapadł wyrok unijnego trybunału w sprawie Vega International, część ekspertów uważała, że to koniec z potrącaniem VAT od kart paliwowych. Część była przeciwnego zdania. Rację mieli ci ostatni, na co wskazują liczne interpretacje indywidualne.

W sierpniu 2019 r. Ministerstwo Finansów przeprowadziło konsultacje podatkowe w tym zakresie i zapowiadało wydanie wytycznych. Na razie takie wytyczne się nie ukazały. Korzystne dla podatników są natomiast indywidualne rozstrzygnięcia dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Zaczęło się od wyroku TSUE

Przypomnijmy, że spór zapoczątkował wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 maja 2019 r. (sygn. C-235/18). Zapadł on w sprawie austriackiej spółki Vega International, która wydawała imienne karty paliwowe kierowcom polskiej spółki zależnej Vega Poland. Spółka austriacka dostawała od polskich dostawców paliwa faktury z wykazanym VAT. Pod koniec każdego miesiąca refakturowała je na Vega Poland i doliczała opłatę w wysokości 2 proc.

Vega Poland mogła albo skompensować faktury za karty paliwowe z fakturami wystawionymi na spółkę austriacką, albo sama opłacić faktury paliwowe w terminie do trzech miesięcy.

Następnie spółka austriacka występowała do polskiego urzędu skarbowego o zwrot VAT.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane