statystyki

Przedawnienie zaległości podatkowych znów pod znakiem zapytania

autor: Katarzyna Jędrzejewska15.06.2020, 10:30; Aktualizacja: 15.06.2020, 10:30
Czy pod wpływem orzeczenia trybunału Naczelny Sąd Administracyjny zrewiduje swój pogląd i podatnicy będą musieli spłacać długi wobec urzędu skarbowego nawet po kilkunastu bądź kilkudziesięciu latach?

Czy pod wpływem orzeczenia trybunału Naczelny Sąd Administracyjny zrewiduje swój pogląd i podatnicy będą musieli spłacać długi wobec urzędu skarbowego nawet po kilkunastu bądź kilkudziesięciu latach?źródło: ShutterStock

Niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, choć dotyczył zaległości wobec ZUS zabezpieczonych hipoteką, skłania do pytania o skutki tego orzeczenia dla podatników.

Czy pod wpływem orzeczenia trybunału Naczelny Sąd Administracyjny zrewiduje swój pogląd i podatnicy będą musieli spłacać długi wobec urzędu skarbowego nawet po kilkunastu bądź kilkudziesięciu latach? Wyrok TK – podkreślmy – zapadł w sprawie zaległości składkowych i sam trybunał zaakcentował w nim różnice między składkami ZUS a podatkami. Jest jednak powód, który każe sceptycznie podchodzić do przyszłej linii orzeczniczej sądów administracyjnych. Chodzi o sprzeczność – jak się teraz okazuje – sądowych wyroków w sprawach decyzji o zaległościach w ZUS z najnowszą wykładnią TK. A to stawia pod znakiem zapytania również przyszłość wykładni sądów w sprawach zaległości podatkowych.

Różne ustawy, ten sam przepis

W wyroku z 20 maja 2020 r. (sygn. akt P 2/18) TK stwierdził, że zaległości składkowe zabezpieczone hipoteką na nieruchomości mogą się nie przedawniać. Chodziło o art. 24 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 266; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 695), który mówi, że „nie ulegają przedawnieniu należności z tytułu składek zabezpieczone hipoteką lub zastawem, jednakże po upływie terminu przedawnienia należności te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia”. TK orzekł, że przepis ten nie narusza konstytucji.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane