statystyki

W świetle prawa karnego skarbowego złożone deklaracje są wadliwe [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek15.06.2020, 07:45; Aktualizacja: 15.06.2020, 07:47
Z interpretacji wynika, że gminy nie będą musiały korygować dotychczasowych rozliczeń. Czy to dla nich dobrze?

Z interpretacji wynika, że gminy nie będą musiały korygować dotychczasowych rozliczeń. Czy to dla nich dobrze?źródło: ShutterStock

- Interpretacja ministra wpływa na sposób rozliczania podatku naliczonego - mówi Agnieszka Bieńkowska, partner i doradca podatkowy w GEKKO Taxens.

Czy wyłączenie z VAT czynności związanych z edukacją i opieką społeczną to najlepsze rozwiązanie dla gmin?

Z finansowego punktu widzenia najlepsze jest zawsze opodatkowanie danej czynności stawką 0 proc. VAT. Taka pozwala podatnikowi nie zapłacić podatku należnego, umożliwiając mu jednocześnie pełne odliczenie VAT naliczonego. Natomiast konsekwencje finansowe zwolnienia danego świadczenia z VAT bądź wyłączenia z opodatkowania są podobne – w obydwu przypadkach podatnik nie nalicza VAT należnego, ale nie ma również prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z wykonaniem tego świadczenia.

Zatem skoro wcześniej fiskus nie wykluczał ewentualnego zwolnienia z VAT, to zmiana stanowiska przez ministra finansów ma jedynie charakter formalny?

Nie jest to jedynie zmiana formalna, bo jakkolwiek nie wpływa na kwoty należnego (nadal będą one wynosić zero), to nie pozostaje bez wpływu na sposób rozliczania podatku naliczonego. W sytuacji gdy opłaty były uznawane za zwolnione z VAT, w jednostkach samorządowych występowały trzy rodzaje sprzedaży: niepodlegająca opodatkowaniu (obejmująca wykonywanie zadań własnych, za które nie pobierano opłat), opodatkowana (np. najem, dzierżawa) oraz zwolniona z VAT. Powodowało to obowiązek stosowania dwóch wskaźników w celu wyliczenia podatku naliczonego. Najpierw należało wyliczyć tzw. prewspółczynnik, który określa zakres odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych jednocześnie z działalnością podlegającą i niepodlegającą VAT. Następnie trzeba było obliczyć tzw. proporcję sprzedaży, która określa zakres odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych jednocześnie z działalnością opodatkowaną i zwolnioną z VAT.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane