statystyki

W jaki sposób ująć sfinansowanie prawa jazdy dla pracownika

autor: Aneta Szwęch08.06.2020, 12:40; Aktualizacja: 08.06.2020, 12:47
Zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, jest uznawane za podnoszenie kwalifikacji zawodowych, o których szczegółowo mowa w art. 102–1036 kodeksu pracy.

Zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, jest uznawane za podnoszenie kwalifikacji zawodowych, o których szczegółowo mowa w art. 102–1036 kodeksu pracy.źródło: ShutterStock

Mamy trudności w pozyskaniu pracownika z prawem jazdy kategorii C, dlatego firma sfinansowała jednemu z obecnych pracowników taki kurs. Po uzyskaniu tych uprawnień zostanie mu powierzona praca na innym stanowisku. W jaki sposób ująć wydatki na ten cel? Czy po stronie pracownika powstanie z tego tytułu przychód ze stosunku pracy oraz konieczność naliczenia składek ZUS?

Zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, jest uznawane za podnoszenie kwalifikacji zawodowych, o których szczegółowo mowa w art. 102–103 6 kodeksu pracy. Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe, pracodawca może przyznać dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie. W tym celu pomiędzy zatrudniającym a pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe powinna być zawarta pisemna umowa określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Wartość świadczenia otrzymanego przez podwładnego w związku ze sfinansowaniem kursu prawa jazdy kategorii C stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Przychód ten jest jednak objęty zwolnieniem z opodatkowania na postawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że zwolnieniem z opodatkowania objęta jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych (z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego). Dofinansowanie do takiego kursu otrzymane przez pracownika nie jest obciążone składkami ZUS. Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe nie jest wliczana wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika (z wyłączeniem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy) przysługujących pracownikom podejmującym naukę lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. W rezultacie sfinansowany przez pracodawcę kurs prawa jazdy nie podlega także innym składkom na ubezpieczenie społeczne, tj. składce wypadkowej i chorobowej, oraz składkom na ubezpieczenie zdrowotne.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane