"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r." - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.
Jak zaznaczył wiceminister finansów Jan Sarnowski, resort zdaje sobie sprawę, że okresie pandemii wdrażanie nowego JPK_VAT jest bardzo utrudnione. "Chcemy ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie biznesu – dlatego w ramach Tarczy Antykryzysowej odsunęliśmy szereg terminów i zwolniliśmy firmy z wielu obowiązków” – poinformował Sarnowski.
W informacji podano, że nowy JPK_VAT to ważne i potrzebne narzędzie analityczne. Dzięki danym przesyłanym w nowej formule administracja będzie działać jeszcze precyzyjniej, a to oznacza lepszą ochronę uczciwych przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi. Dodano, że nowy JPK_VAT to też odciążenie dla firm, dzięki niemu zniknie obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K.
O przesunięcie o trzy miesiące wprowadzenia obowiązków dotyczących stosowania nowego JPK_VAT przez małych, średnich i mikroprzedsiębiorców apelował ostatnio Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Nowelizacja z 31 marca br. ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przesunęła dla dużych przedsiębiorców o 3 miesiące termin wejścia w życie przepisów o nowym JPK_VAT z deklaracją. Pierwotnie zmiany i nowe obowiązki firm miały wejść w życie 1 kwietnia 2020 r. Jednocześnie pozostawiono termin 1 lipca 2020 r. na wejście w życie tego obowiązku dla firm z sektora MŚP.
"W ocenie rzecznika MŚP 3-miesięczne przesunięcie tego terminu powinno być zastosowane również wobec mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, co byłoby zgodne z dotychczasowym zamysłem stopniowego obejmowania nowymi rozwiązaniami w zakresie jednolitego pliku kontrolnego firm o coraz mniejszej skali działalności" – informował rzecznik MŚP.
Jego zdaniem jednocześnie byłoby to odpowiedzią na wyjątkowo trudną sytuację, w której obecnie znalazły się najmniejsze firmy. Według rzecznika MŚP należy spodziewać się, że przy konieczności jednoczesnego dostosowywania systemów księgowych do nowych wymogów w zakresie JPK_VAT przez wszystkie firmy mogą wystąpić dodatkowe trudności z dostępem do usług firm wdrożeniowych, spowodowane spiętrzeniem zapotrzebowania na ich usługi.