statystyki

Koronawirus nie zwalnia z należytej staranności. Trzeba właściwie udokumentować poniesione straty

autor: Radosław Kowalski25.05.2020, 09:13; Aktualizacja: 25.05.2020, 09:13
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Dla dużej grupy podatników przyszedł czas na porządki. A to oznacza nie tylko dostosowywanie hoteli, biur, lokali, punktów usługowych itp. do stosowania zasady dystansu społecznego, lecz także zmiany w prowadzeniu biznesu, odbudowanie i modyfikację ciągów dostaw itd.źródło: ShutterStock

Trudności, w jakich znalazła się duża grupa polskich przedsiębiorców, nie zwalniają ich z konieczności zachowania należytej staranności przy dokonywaniu podatkowego rozliczenia straty w bieżącej działalności. Nie wystarczy bowiem wskazanie, że zanotowano ją w okresie zagrożenia koronawirusem, lecz trzeba też właściwie udokumentować okoliczności jej powstania.

Ogłoszenie stanu epidemii, a przede wszystkim zamrożenie gospodarki i w ramach niego całkowity zakaz prowadzenia niektórych rodzajów działalności oraz istotne ograniczenia w innych obszarach spowodowały, że przedsiębiorcy znaleźli się w nieznanej im dotychczas sytuacji. Z powodu zagrożenia wirusem COVID-19 wszelkie plany gospodarcze z dnia na dzień mogą wymagać istotnej modyfikacji, a nawet zostać całkowicie przekreślone.

Obecnie – w trakcie trzeciego etapu odmrażania państwa – dla dużej grupy podatników przyszedł czas na porządki. A to oznacza nie tylko dostosowywanie hoteli, biur, lokali, punktów usługowych itp. do stosowania zasady dystansu społecznego, lecz także zmiany w prowadzeniu biznesu, odbudowanie i modyfikację ciągów dostaw itd. W takiej sytuacji bardzo łatwo o popełnienie błędu, a czasami zbyt ostrożne czy przeciwnie, nadmiernie brawurowe podejście do pewnych zagadnień prowadzi do odnotowania powodowanej tym straty w bieżącej działalności. Wówczas może pojawić się problem, jak to przełoży się na rozliczenie podatkowe. A tymczasem, konsekwencje podatkowe straty w bieżącej działalności mogą się okazać znacznie bardziej nieprzyjemne, niż mogłoby się to pierwotnie wydawać.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane