Jaki VAT i PIT przy darowiźnie laptopa na rzecz szkoły

autor: Marcin Szymankiewicz18.05.2020, 11:09; Aktualizacja: 18.05.2020, 11:11
Darowizna jest opodatkowana VAT według stawki 0 proc., zatem nabyty laptop nadal służy czynnościom opodatkowanym VAT i brak jest podstaw do korekty odliczonego (w styczniu 2020 r.) podatku naliczonego od nabycia tego laptopa.

Darowizna jest opodatkowana VAT według stawki 0 proc., zatem nabyty laptop nadal służy czynnościom opodatkowanym VAT i brak jest podstaw do korekty odliczonego (w styczniu 2020 r.) podatku naliczonego od nabycia tego laptopa.źródło: ShutterStock

Artykułu 7 ust. 2 ustawy o VAT nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3, 4 i 7 ustawy o VAT). Wyłączenie to nie znajduje zastosowania w analizowanym przypadku.

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi sklep ze sprzętem komputerowym. Na początku stycznia 2020 r. nabył siedem laptopów. Cena zakupu brutto jednego laptopa wynosiła 1230 zł, w tym VAT 230 zł (łącznie 8610 zł brutto, w tym kwota netto 7000 zł, VAT 1610 zł). VAT od zakupu tych laptopów (1610 zł) został w całości odliczony w deklaracji VAT-7 za styczeń 2020 r. Ponadto w styczniu 2020 r. przedsiębiorca zaliczył wydatki na nabycie tych towarów handlowych (laptopów) w koszty uzyskania przychodów w łącznej wysokości 7000 zł. Do końca kwietnia 2020 r. przedsiębiorcy udało się sprzedać sześć laptopów. Cena sprzedaży każdego wyniosła 1845 zł brutto (cena netto 1500 zł, VAT 345 zł). Pozostał jeden niesprzedany. Przedsiębiorca 18 maja 2020 r. zawarł w formie pisemnej umowę darowizny tego komputera z pobliską szkołą publiczną prowadzoną przez gminę. Laptop został przekazany 18 maja 2020 r. Przedsiębiorca rozlicza PIT na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. VAT i zaliczki na PIT opłaca on za okresy miesięczne. Jak powinien rozliczyć tę darowiznę na gruncie VAT i PIT?

VAT 

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane