statystyki

Zamiana mieszkań o tej samej wartości jest zwolniona z podatku PIT

autor: Agnieszka Pokojska18.05.2020, 16:00
Przepis pozwala nie płacić podatku od dochodu ze zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia, jeżeli dochód ten zostanie w ciągu trzech lat (przed 2019 r. były na to dwa lata) przeznaczony na własne cele mieszkaniowe (np. na zakup lub budowę mieszkania lub domu albo na spłatę zaciągniętego w tym celu kredytu).

Przepis pozwala nie płacić podatku od dochodu ze zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia, jeżeli dochód ten zostanie w ciągu trzech lat (przed 2019 r. były na to dwa lata) przeznaczony na własne cele mieszkaniowe (np. na zakup lub budowę mieszkania lub domu albo na spłatę zaciągniętego w tym celu kredytu).źródło: ShutterStock

Zamiana mieszkania na inne przed upływem pięciu lat od jego nabycia jest zwolniona z PIT w tej części, jaka odpowiada wartości otrzymanego lokalu – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła podatniczka, która pod koniec 2017 r. odziedziczyła po ojcu pół mieszkania własnościowego, a pół otrzymała od matki w darowiźnie. W tym samym roku zawarła umowę, na podstawie której zamieniła swoje mieszkanie na inne. Oba lokale zostały wycenione na tę samą kwotę.

Kobieta zbyła mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia. Chciała się upewnić, że będzie mogła skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane