Zamiana mieszkania na inne przed upływem pięciu lat od jego nabycia jest zwolniona z PIT w tej części, jaka odpowiada wartości otrzymanego lokalu – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Z pytaniem wystąpiła podatniczka, która pod koniec 2017 r. odziedziczyła po ojcu pół mieszkania własnościowego, a pół otrzymała od matki w darowiźnie. W tym samym roku zawarła umowę, na podstawie której zamieniła swoje mieszkanie na inne. Oba lokale zostały wycenione na tę samą kwotę.
Kobieta zbyła mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia. Chciała się upewnić, że będzie mogła skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Reklama
Przepis ten pozwala nie płacić podatku od dochodu ze zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia, jeżeli dochód ten zostanie w ciągu trzech lat (przed 2019 r. były na to dwa lata) przeznaczony na własne cele mieszkaniowe (np. na zakup lub budowę mieszkania lub domu albo na spłatę zaciągniętego w tym celu kredytu).
Potwierdził to dyrektor KIS. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 3 ustawy za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe uważa się wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany m.in mieszkań.
Podkreślił, że zwolnienie obejmuje taką część dochodu z zamiany mieszkania, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi wydatków na nabycie lokalu mieszkalnego (przeznaczonego na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych podatniczki) w przychodzie osiągniętym z odpłatnego zbycia.
W przypadku podatniczki wartość obu zamienianych mieszkań jest taka sama, dlatego całość dochodu jest objęta zwolnieniem.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy dotyczące liczenia pięcioletniego okresu, po upływie którego wolno sprzedawać nieruchomości bez PIT. W przypadku dziedziczących termin ten jest liczony od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawców, a w przypadku rozwodników – od daty nabycia do majątku wspólnego. Wcześniej, co do zasady, termin ten liczył się od dnia śmierci lub rozwodu.
Interpretacje indywidualna dyrektora KIS z 13 maja 2020 r. sygn. 0115-KDIT2. 4011.125.2020.2.MM