Doradcy podatkowi napisali bezpłatny przewodnik po tarczy antykryzysowej 2.0 - informuje Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Licząca blisko 80 stron publikacja zawiera informacje dot. obszaru podatków PIT, CIT, VAT oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

"Doradcy podatkowi napisali specjalny przewodnik po przepisach tarczy antykryzysowej 2.0, który ma pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. W przystępny sposób wyjaśniają w nim, na jaką pomoc od rządu może liczyć biznes i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją uzyskać" - czytamy w komunikacie KIDP.

Jak podano, liczący blisko 80 stron informator zawiera szczegółowe informacje na temat zmian, jakie przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły w obszarze podatków PIT, CIT, VAT oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Zapewniono, że przewodnik został napisany tak, aby przedsiębiorcy nie mieli problemów z interpretacją poszczególnych przepisów tarczy.

"Przepisy składające się na tarczę antykryzysową były już kilkakrotnie nowelizowane, a w przygotowaniu jest kolejna, trzecia wersja tarczy. Doradcy podatkowi zrzeszeni w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych zebrali wszystkie informacje w jednym miejscu i opublikowali na specjalnej stronie, która powstała z myślą o przedsiębiorcach potrzebujących pomocy w sprawach podatkowych" - napisano.

Reklama

Publikacja jest dostępna na stronie www.podatkibezryzyka.pl, a projekt "Podatki bez ryzyka" ma pomóc biznesowi w uzyskaniu kompetentnej i kompleksowej pomocy w obszarach podatków i ubezpieczeń społecznych. Jego integralną częścią jest dostępny na stronie katalog doradców podatkowych, którzy - odpłatnie - pomogą przedsiębiorcom w interpretacji przepisów i ich zastosowaniu w praktyce.

"Praktyka ostatnich tygodni pokazuje nam, że wiele małych i mikro przedsiębiorstw ma problemy z uzyskaniem rządowej pomocy. Przepisy są niejasne, z informacji opublikowanych przez media wynika, że zdarzają się masowe błędy we wnioskach i formularzach, które są potem odrzucane przez urzędników. Misją doradców podatkowych jest niesienie pomocy przedsiębiorcom, zwłaszcza w tym trudnym czasie" – mówi cytowany w komunikacie przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych prof. Adam Mariański.

Dodano, że na początku kryzysu wywołanego wirusem COVID-19, Krajowa Izba Doradców Podatkowych powołała specjalny zespół ekspertów, którzy pracowali nad propozycjami zmian w prawie mającymi pomóc przedsiębiorcom oraz opiniowali projekty rządowe. Zespół aktualnie monitoruje prace nad przygotowaniem tarczy antykryzysowej 3.0.

"Jak tylko nowe przepisy wejdą w życie, przewodnik dla przedsiębiorców zostanie zaktualizowany" - zapewniono.