statystyki

Jak odliczyć stratę, od kiedy stosować nowe stawki VAT...[PORADNIA PODATKOWA NA CZAS EPIDEMII]

autor: Tomasz Krywan30.03.2020, 06:02; Aktualizacja: 30.03.2020, 10:05
Od 1 kwietnia 2020 r. zacznie obowiązywać nowy art. 52n ustawy o PIT.

Od 1 kwietnia 2020 r. zacznie obowiązywać nowy art. 52n ustawy o PIT.źródło: ShutterStock

Czy będzie można odliczyć stratę za 2020 r. od dochodu uzyskanego w 2019 r.

Od kiedy trzeba będzie stosować nowe stawki VAT

Jakie darowizny na przeciwdziałanie pandemii koronawirusa można odliczyć

Czy poszkodowany przez pandemię dłużnik ma obowiązek podatkowego rozliczania nieuregulowanych świadczeń pieniężnych

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, prowadzę firmę eventową. Słyszałem, że podatnicy, którzy w związku z pandemią koronawirusa poniosą w 2020 r. stratę, będą ją mogli odliczyć od dochodu osiągniętego w 2019 r. Czy to prawda?

Tak, to prawda. W przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych możliwość ta będzie wynikać z dodanego z dniem 1 kwietnia 2020 r. art. 52k ustawy o PIT. W artykule tym zawarte są przepisy umożliwiające podatnikom, którzy z powodu pandemii koronawirusa poniosą w 2020 r. stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej, odliczenie tej straty od dochodu lub przychodu uzyskanego w 2019 r. z tej działalności.

Możliwość ta istnieje, jeżeli łącznie spełnione są dwa warunki. Pierwszym jest poniesienie w 2020 r. straty z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast drugim warunkiem jest uzyskanie w 2020 r. łącznych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej niższych o co najmniej 50 proc. od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r. z tej działalności (przy czym przez łączne przychody rozumie się sumę przychodów uwzględnianych przy obliczaniu podatku na zasadach ogólnych i w formie podatku liniowego oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – zob. art. 52k ust. 2 ustawy o PIT).

Odliczenie straty, o której mowa, dokonywane będzie w drodze korekty złożonego za 2019 r. zeznania PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 (zob. art. 52k ust. 3 ustawy o PIT). Strata nieodliczona w ten sposób podlegać będzie odliczeniu na zasadach ogólnych określonych przepisami art. 9 ust. 3 ustawy o PIT oraz art. 11 ustawy o ryczałcie.

Na marginesie dodać należy, że podobne przepisy dodane zostały do ustawy o CIT. Są one zawarte art. 38f ustawy o CIT.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane