- Podejmujemy te czynności, które są niezbędne dla zapewnienia przestrzegania prawa - mówi Anita Wielanek, rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Anita Wielanek, rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej fot. Materiały prasowe / DGP
Podatnicy nie mogą teraz przychodzić do urzędów skarbowych. Czy są jakieś wyjątki?
Do 26 marca kontakt z urzędami skarbowymi jest ograniczony. Podatnik nie może wejść do budynku, chyba że wystąpią nadzwyczajne sytuacje. Większość spraw podatnicy mogą załatwić poprzez e-usługi. Nawet wtedy, gdy zostały wysłane wezwania do osobistego stawienia się w ciągu 14 dni do urzędu, to kontaktujemy się telefonicznie, jeżeli wcześniej podatnik sam tego nie zrobi. Wówczas albo sprawa jest wyjaśniana przez telefon, albo przesuwamy termin spotkania.
Zachęcamy też podatników, żeby załatwiali swoje sprawy elektronicznie, np. poprzez ePUAP. Można również korzystać z usługi Twój e-PIT. W tym roku w ten sposób złożono już ponad 2,8 mln zeznań. Widzimy, że w tej wyjątkowej sytuacji podatnicy korzystają z tej możliwości. Tylko od 13 do 18 marca rozliczyło się w ten sposób 140 tys. osób. Na specjalnym profilu na Facebooku odpowiadamy też na pytania dotyczące tegorocznej edycji rozliczania.
A jeżeli ktoś nie ma dostępu do internetu?
Można dostarczyć dokumenty wrzucając je do urn, które stoją przed urzędami skarbowymi. Wiele spraw jest też wyjaśnianych poprzez infolinie czy e-maile. Na pewno Krajowa Administracja Skarbowa będzie chciała do wielu spraw podejść, uwzględniając nadzwyczajną sytuację, z którą mamy do czynienia.
Czy urzędy pracują w normalnych godzinach, czy zostały one zmienione?
Wprowadziliśmy pewne zmiany. Zwykle w poniedziałki urzędy skarbowe pracują w godzinach 10.00–18.00, ale teraz – tak jak w pozostałe dni, od godziny 8.00 do 16.00. Taka była rekomendacja szefa KAS dla dyrektorów Izb Administracji Skarbowej. W tych godzinach od wczoraj pracuje też infolinia Krajowej Informacji Skarbowej.
A co z toczącymi się już kontrolami. Czy zdarza się, że urzędnicy nadal przeprowadzają czynności kontrolne w firmach?
Zapewniamy bezpieczeństwo zarówno naszym pracownikom, jak i podatnikom. To oznacza, że podejmujemy te czynności, które są niezbędne dla zapewnienia przestrzegania prawa. W sprawach, w których doszło do istotnego naruszenia prawa podatkowego, szczególnie tych dotyczących oszustw karuzelowych, czynności kontrolne będą kontynuowane lub, w razie takiej potrzeby, wszczynane. Podobnie będzie w przypadku kontroli dotyczących przestrzegania prawa celnego i innych przepisów dotyczących przywozu i wywozu towarów. Biorąc jednak pod uwagę obecną sytuację, staramy się, aby czynności kontrolne były prowadzone niemal wyłącznie elektronicznie. ©℗