statystyki

Przygotowań do nowego JPK_VAT nie można odkładać

autor: Radosław Kowalski16.03.2020, 08:12; Aktualizacja: 16.03.2020, 10:46
podatki

podatkiźródło: ShutterStock

W związku ze zbliżającym się wejściem w życie nowych regulacji o JPK_VAT spółka – tak jak każdy inny czynny podatnik VAT – stanęła przed koniecznością dokonania zmian w systemie finansowo-księgowym. Główna księgowa kilka razy spotkała się z opiekunem firmy ze strony dostawcy systemu, za pomocą którego prowadzone są księgi rachunkowe oraz ewidencje VAT oraz wysyłane były do tej pory deklaracje i informacje JPK_VAT. Niestety współpraca układała się nie do końca tak, jak tego oczekiwała księgowa. Przede wszystkim różne były podejścia do poszczególnych zagadnień, nieraz strony prezentowały też rozbieżne poglądy na temat samych rozwiązań prawnych, jakie już wkrótce będą stosowane. Często uzasadnienie twierdzeń przedstawiciela dostawcy systemu sprowadzało się do stwierdzenia, że „u innych klientów tak robią i nie mają oni zastrzeżeń”. W przypadku części spornych zagadnień udało się porozumieć dzięki temu, że główna księgowa spółki na bieżąco, telefonicznie konsultowała się z doradcą podatkowym, z którym od lat współpracowała. A znał go też i liczył się z jego zdaniem przedstawiciel dostawcy programu, pan Michał.

Bez wątpienia jednak dostosowanie spółki do nowych wymogów dotyczących zasad prowadzenia ewidencji VAT, sporządzania i przekazywania do administracji skarbowej deklaracji podatkowych i JPK_VAT było trudnym wyzwaniem. Rozbieżne poglądy, coraz bardziej odczuwalna presja czasu, a także nie zawsze jednoznaczne przepisy, z całą pewnością nie ułatwiały realizacji całego procesu wdrażania niezbędnych zmian. W związku z tym do przygotowań postanowił włączyć się prezes zarządu spółki, który jednocześnie zajmuje się jej finansami i dobrze orientuje w kwestiach podatkowych. Pani Małgorzata, czyli główna księgowa, zapoznała go ze szczegółami całego procesu. Prezes postanowił, że powinni spotkać się z doradcą podatkowym, by ten udzielił dodatkowych informacji. Należało bowiem omówić także problem spółek córek, w przypadku których wątpliwości budziło, czy – jako podmioty powiązane ze spółką matką – nie powinny być traktowane jako duzi przedsiębiorcy i stosować zasad właściwych dla takich podmiotów. ©℗

Etap I Ustalenie, od kiedy spółka musi stosować nowe zasady

– Niestety musimy porozmawiać sami, bo wprawdzie to Małgorzata zajmuje się wdrożeniem nowych zasad od początku i jest najlepiej zorientowana w tym temacie, ale nie mogła dzisiaj przyjść do pracy. Jakiś problem w przedszkolu, do którego chodzi jej dziecko. Ten wirus nie narobi tylu szkód co związana z nim panika – od wyjaśnienia sytuacji rozpoczął rozmowę prezes.

– Prawda – zgodził się doradca – warto dmuchać na zimne, ale… – machnął ręką doradca – musimy to przetrwać. Podobnie jak wdrożenie nowych zasad prowadzenia ewidencji – w ten sposób przeszedł do celu spotkania.

– Właśnie. Niby co nie zabije, to wzmocni, jednak czasami mam wrażenie, że decydenci myślą, iż głównym celem firm jest zajmowania się podatkami.

– Zna pan moje powiedzenie, że podatki są przykrą konsekwencją prowadzonej działalności i nie powinny być jej głównym celem. No chyba że jest się doradcą podatkowym – zaśmiał się prawnik.

– No, to co innego.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane