NSA: Sprawa o odszkodowanie nie wstrzyma opodatkowania

autor: Magdalena Majkowska05.03.2020, 07:31; Aktualizacja: 05.03.2020, 07:32
Sąd rozpatrywał skargi kasacyjne spadkobierców, którzy odziedziczyli roszczenie o odszkodowanie za wywłaszczenie z nieruchomości.

Sąd rozpatrywał skargi kasacyjne spadkobierców, którzy odziedziczyli roszczenie o odszkodowanie za wywłaszczenie z nieruchomości.źródło: ShutterStock

Odziedziczone roszczenie odszkodowawcze podlega podatkowi od spadków i darowizn niezależnie od tego, czy uda się wywalczyć samo odszkodowanie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Uznał, że wartość roszczenia powinien wycenić organ podatkowy.

Sąd rozpatrywał skargi kasacyjne spadkobierców, którzy odziedziczyli roszczenie o odszkodowanie za wywłaszczenie z nieruchomości. Złożyli urzędowi skarbowemu zeznanie SD-3, a następnie wnieśli o zawieszenie postępowania podatkowego w sprawie ustalenia wysokości podatku od spadków i darowizn – do czasu prawomocnego zakończenia postępowania administracyjnego o ustalenie i wypłatę odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. Twierdzili, że określenie podatku będzie możliwe dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania o odszkodowanie.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane