Ciągłe zmiany przepisów, o których informuje się w ostatnim możliwym momencie, to największa bolączka polskiego systemu podatkowego – wynika z najnowszego raportu KPMG.
Największe trudności sprawiają firmom ceny transferowe oraz zbyt duża liczba deklaracji i informacji do przygotowania.
W badaniu wzięło udział 153 dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych. Wystawiona przez nich ocena wypadła najgorzej na tle wniosków płynących z raportów z lat poprzednich. Wpłynęła na to nie tylko niestabilność przepisów i późne informowanie o zmianach, ale również nastawienie urzędników administracji podatkowej, brak konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli oraz z rzadka wydawane interpretacje ogólne.
Nisko oceniono też użyteczność objaśnień podatkowych. 70 proc. ankietowanych uważa, że nie tylko są one niepomocne, ale wręcz rodzą więcej wątpliwości niż same przepisy. Bywa, że jedne objaśnienia są sprzeczne z innymi – wskazywano w ankiecie.
Narzekano też na brak realnych efektów ulg i innych preferencji podatkowych. Z raportu wynika, że niemal 40 proc. respondentów w ogóle z nich nie korzysta. Najkorzystniej oceniono możliwość rozliczania straty podatkowej do 5 mln zł i ulgę na złe długi, choć obie te preferencje będzie można zastosować po raz pierwszy dopiero w 2020 r.
Stosunkowo mała grupa podatników korzysta z 9- proc. stawki CIT. Podobnie jest z ulgą IP Box, którą zainteresowanych jest raptem 3 proc. respondentów.
Zdaniem ekspertów KPMG przyczyną jest zmieniająca się wykładnia przepisów. Podatnicy wolą płacić więcej i nie mieć problemów z kontrolą. Na razie nie są też specjalnie zainteresowani umową o współpracy z fiskusem. Połowa pytanych w ogóle nie wiedziała o takiej możliwości. Rozważa ją raptem 4 proc. pytanych.
Na kiepską ocenę systemu podatkowego wpłynęło też nakładanie coraz większych obowiązków na podatników. Mowa nie tylko o raportowaniu schematów podatkowych, ale także o wchodzącym od 1 kwietnia 2020 r. nowym JPK VAT. Wprawdzie zniesie on comiesięczny obowiązek składania deklaracji, ale wymusi raportowanie wielu dodatkowych informacji – wskazują eksperci KPMG.