statystyki

Migrująca spółka może nie odzyskać zagranicznej straty

autor: Mariusz Szulc02.03.2020, 09:01; Aktualizacja: 02.03.2020, 09:25
W odpowiedzi TSUE wyjaśnił, że art. 54 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej nie gwarantuje spółkom migrującym z jednego państwa unijnego do drugiego, że przeniesienie siedziby będzie dla nich neutralne podatkowo.

W odpowiedzi TSUE wyjaśnił, że art. 54 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej nie gwarantuje spółkom migrującym z jednego państwa unijnego do drugiego, że przeniesienie siedziby będzie dla nich neutralne podatkowo.źródło: ShutterStock

Kto przeniósł rezydencję podatkową do innego kraju unijnego, może stracić prawo do odliczenia straty podatkowej z poprzedniego państwa. Nie jest to sprzeczne z unijną zasadą swobody przedsiębiorczości – orzekł TSUE.

Sprawa dotyczyła holenderskiej spółki, która w 2009 r. przeniosła rezydencję podatkową do Czech. Zachowała jednak siedzibę i wpis do rejestru handlowego w Amsterdamie. Podlegała też ciągle prawu niderlandzkiemu.

Po przeniesieniu rezydencji podatkowej wystąpiła do czeskiego fiskusa o zezwolenie na odliczenie w rozliczeniu rocznym straty, którą poniosła kilka lat wcześniej w Holandii. Czeski organ odmówił. Wskazał na czeskie przepisy, które nie pozwalają na potrącanie strat poniesionych wcześniej za granicą. Ma to zapobiegać sytuacji, w której migrujące spółki będą chciały uwzględnić stratę w obu państwach unijnych.

Spór trafił aż na wokandę Najwyższego Sądu Administracyjnego, który zawiesił postępowanie i zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Chciał się upewnić, czy odmowa rozliczenia zagranicznej straty nie jest sprzeczna z unijną swobodą przedsiębiorczości.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane