statystyki

Nie ma zabezpieczenia przed sztuczną restrukturyzacją

autor: Agnieszka Pokojska26.02.2020, 07:31; Aktualizacja: 26.02.2020, 07:33
Organ stwierdził też, że większość wskazanych przez wnioskodawcę celów ekonomicznych można byłoby obiektywnie uznać za pozorne. Podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami nie zastosowałby tego sposobu działania – stwierdził szef KAS. Wskazał tu na art. 119c par. 1 ordynacji podatkowej w brzmieniu nadanym 1 stycznia 2019 r.

Organ stwierdził też, że większość wskazanych przez wnioskodawcę celów ekonomicznych można byłoby obiektywnie uznać za pozorne. Podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami nie zastosowałby tego sposobu działania – stwierdził szef KAS. Wskazał tu na art. 119c par. 1 ordynacji podatkowej w brzmieniu nadanym 1 stycznia 2019 r.źródło: ShutterStock

Wydzielenie spółki z o.o., a potem przekształcenie jej w komandytową, gdy w grę wchodzą niepodzielone zyski, może podlegać klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – po raz drugi stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Ponownie więc odmówił wydania opinii zabezpieczającej. Pierwszą jego odmowę z 22 maja 2017 r. uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 2354/17). Co prawda szef KAS złożył skargę kasacyjną od tamtego wyroku, ale Naczelny Sąd Administracyjny oddalił ją 31 stycznia 2019 r. (sygn. akt II FSK 3242/18).

Zarówno WSA, jak i NSA uznały, że o zastosowaniu klauzuli nie musi przesądzać samo tylko osiągnięcie korzyści podatkowej. Trzeba też zbadać inne cele – ekonomiczne lub gospodarcze. Ponadto należy wykazać, że korzyść podatkowa jest sprzeczna z przedmiotem i celem ustawy.

Zabrakło tego – zdaniem sądów – w poprzedniej opinii szefa KAS. Stąd jego nowa opinia. Podtrzymał on w niej swój wcześniejszy pogląd.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane