statystyki

Nie ma zabezpieczenia przed sztuczną restrukturyzacją

autor: Agnieszka Pokojska26.02.2020, 07:31; Aktualizacja: 26.02.2020, 07:33
Organ stwierdził też, że większość wskazanych przez wnioskodawcę celów ekonomicznych można byłoby obiektywnie uznać za pozorne. Podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami nie zastosowałby tego sposobu działania – stwierdził szef KAS. Wskazał tu na art. 119c par. 1 ordynacji podatkowej w brzmieniu nadanym 1 stycznia 2019 r.

Organ stwierdził też, że większość wskazanych przez wnioskodawcę celów ekonomicznych można byłoby obiektywnie uznać za pozorne. Podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami nie zastosowałby tego sposobu działania – stwierdził szef KAS. Wskazał tu na art. 119c par. 1 ordynacji podatkowej w brzmieniu nadanym 1 stycznia 2019 r.źródło: ShutterStock

Wydzielenie spółki z o.o., a potem przekształcenie jej w komandytową, gdy w grę wchodzą niepodzielone zyski, może podlegać klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – po raz drugi stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Ponownie więc odmówił wydania opinii zabezpieczającej. Pierwszą jego odmowę z 22 maja 2017 r. uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 2354/17). Co prawda szef KAS złożył skargę kasacyjną od tamtego wyroku, ale Naczelny Sąd Administracyjny oddalił ją 31 stycznia 2019 r. (sygn. akt II FSK 3242/18).

Zarówno WSA, jak i NSA uznały, że o zastosowaniu klauzuli nie musi przesądzać samo tylko osiągnięcie korzyści podatkowej. Trzeba też zbadać inne cele – ekonomiczne lub gospodarcze. Ponadto należy wykazać, że korzyść podatkowa jest sprzeczna z przedmiotem i celem ustawy.

Zabrakło tego – zdaniem sądów – w poprzedniej opinii szefa KAS. Stąd jego nowa opinia. Podtrzymał on w niej swój wcześniejszy pogląd.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane