statystyki

KIS: Koszty pośrednie w IP Box rozlicza się proporcjonalnie

autor: Agnieszka Pokojska19.02.2020, 16:00
Odliczając wydatki pośrednie, trzeba zastosować proporcję, w jakiej przychód ze sprzedaży kwalifikowanych praw IP pozostaje do całkowitego przychodu – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Odliczając wydatki pośrednie, trzeba zastosować proporcję, w jakiej przychód ze sprzedaży kwalifikowanych praw IP pozostaje do całkowitego przychodu – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.źródło: ShutterStock

Odliczając wydatki pośrednie, trzeba zastosować proporcję, w jakiej przychód ze sprzedaży kwalifikowanych praw IP pozostaje do całkowitego przychodu – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o ulgę IP Box, która została wprowadzona z początkiem 2019 r. Po raz pierwszy można ją rozliczyć w zeznaniu składanym teraz za ubiegły rok. Preferencja polega na zastosowaniu 5-proc. stawki PIT lub CIT do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli np. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, autorskiego prawa do programu komputerowego.

W objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. minister finansów wyjaśnił, że do kalkulacji dochodu z kwalifikowanego IP bierze się pod uwagę również koszty pośrednie, czyli takie, których nie można przypisać wprost do danego rodzaju przychodu.

Nie wytłumaczył jednak, w jaki sposób je rozliczać. O problemach z tym związanych pisaliśmy w artykule „IP Box. Problem z ustalaniem kosztów pośrednich” (DGP nr 204/2019).

Odpowiedział na nie dyrektor KIS w wydanej w styczniu br. interpretacji indywidualnej. Wystąpił o nią programista, który w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zajmuje się tworzeniem, projektowaniem oraz implementacją szeroko rozumianego oprogramowania. Przyznał, że część świadczonych przez niego usług nie stanowi prac badawczo-rozwojowych, w związku z czym nie może zastosować ulgi IP Box do całości swoich dochodów.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane