Odliczając wydatki pośrednie, trzeba zastosować proporcję, w jakiej przychód ze sprzedaży kwalifikowanych praw IP pozostaje do całkowitego przychodu – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
ikona lupy />
Michał Rodak doradca podatkowy z Grant Thornton / DGP
Chodzi o ulgę IP Box, która została wprowadzona z początkiem 2019 r. Po raz pierwszy można ją rozliczyć w zeznaniu składanym teraz za ubiegły rok. Preferencja polega na zastosowaniu 5-proc. stawki PIT lub CIT do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli np. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, autorskiego prawa do programu komputerowego.
W objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. minister finansów wyjaśnił, że do kalkulacji dochodu z kwalifikowanego IP bierze się pod uwagę również koszty pośrednie, czyli takie, których nie można przypisać wprost do danego rodzaju przychodu.
Nie wytłumaczył jednak, w jaki sposób je rozliczać. O problemach z tym związanych pisaliśmy w artykule „IP Box. Problem z ustalaniem kosztów pośrednich” (DGP nr 204/2019).
Odpowiedział na nie dyrektor KIS w wydanej w styczniu br. interpretacji indywidualnej. Wystąpił o nią programista, który w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zajmuje się tworzeniem, projektowaniem oraz implementacją szeroko rozumianego oprogramowania. Przyznał, że część świadczonych przez niego usług nie stanowi prac badawczo-rozwojowych, w związku z czym nie może zastosować ulgi IP Box do całości swoich dochodów.
Chciał się zatem upewnić, w jaki sposób ma odliczać koszty pośrednie. Uważał, że powinien to robić w takiej samej proporcji, według jakiej przychód ze sprzedaży IP pozostaje w przychodzie ogółem.
Dyrektor KIS to potwierdził. Wyjaśnił, że w celu alokowania kosztów pośrednich do kosztów uzyskania przychodów można w drodze analogii zastosować zasadę wynikającą z art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o PIT.
Zgodnie z pierwszym z tych przepisów, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów przypadających na poszczególne źródła, wówczas ustala się je w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.
Zasadę tę – zgodnie z drugim przepisem – stosuje się również, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania (z pewnymi włączeniami). ©℗
OPINIA

Interpretacja wypełnia lukę w przepisach

Michał Rodak doradca podatkowy z Grant Thornton
Interpretacja indywidualna z31 stycznia br. to prawdopodobnie pierwsza, która odnosi się do tego, jak rozliczyć koszty pośrednie wprzypadku zastosowania IP Box. Jest ona tym bardziej istotna, że przepisy nie regulują tego zagadnienia, aminister finansów nie wyjaśnił tego wobjaśnieniach podatkowych dotyczących ulgi IP Box.
Z sygnałów docierających od podatników wynika, że na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej przekazywana była informacja, iż kosztów pośrednich wogóle nie można rozliczyć wramach ulgi IP Box.
Tym bardziej więc cieszy interpretacja, wktórej dyrektor KIS potwierdza korzystną dla podatników wykładnię. To ułatwi im rozliczenie ulgi. Skorzystanie zulgi IP Box wdalszym ciągu wiąże się zwieloma niewiadomymi, dobrze, że chociaż jedna znich została wyjaśniona.
Interpretacjaindywidualna dyrektora KIS z 31 stycznia 2020 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.32.2019.2.MM