statystyki

KIS: Koszty pośrednie w IP Box rozlicza się proporcjonalnie

autor: Agnieszka Pokojska19.02.2020, 16:00
Odliczając wydatki pośrednie, trzeba zastosować proporcję, w jakiej przychód ze sprzedaży kwalifikowanych praw IP pozostaje do całkowitego przychodu – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Odliczając wydatki pośrednie, trzeba zastosować proporcję, w jakiej przychód ze sprzedaży kwalifikowanych praw IP pozostaje do całkowitego przychodu – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.źródło: ShutterStock

Odliczając wydatki pośrednie, trzeba zastosować proporcję, w jakiej przychód ze sprzedaży kwalifikowanych praw IP pozostaje do całkowitego przychodu – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o ulgę IP Box, która została wprowadzona z początkiem 2019 r. Po raz pierwszy można ją rozliczyć w zeznaniu składanym teraz za ubiegły rok. Preferencja polega na zastosowaniu 5-proc. stawki PIT lub CIT do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli np. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, autorskiego prawa do programu komputerowego.

W objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. minister finansów wyjaśnił, że do kalkulacji dochodu z kwalifikowanego IP bierze się pod uwagę również koszty pośrednie, czyli takie, których nie można przypisać wprost do danego rodzaju przychodu.

Nie wytłumaczył jednak, w jaki sposób je rozliczać. O problemach z tym związanych pisaliśmy w artykule „IP Box. Problem z ustalaniem kosztów pośrednich” (DGP nr 204/2019).

Odpowiedział na nie dyrektor KIS w wydanej w styczniu br. interpretacji indywidualnej. Wystąpił o nią programista, który w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zajmuje się tworzeniem, projektowaniem oraz implementacją szeroko rozumianego oprogramowania. Przyznał, że część świadczonych przez niego usług nie stanowi prac badawczo-rozwojowych, w związku z czym nie może zastosować ulgi IP Box do całości swoich dochodów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane