Spółki, w których członkowie zarządu nie są pracownikami, lecz menedżerami na kontrakcie, mają nie lada kłopot. Nie wiedzą, czy i które szkolenia sfinansowane prezesowi należy doliczyć do podatku PIT.
Spółki, w których członkowie zarządu nie są pracownikami, lecz menedżerami na kontrakcie, mają nie lada kłopot. Nie wiedzą, czy i które szkolenia sfinansowane prezesowi należy doliczyć do podatku PIT.
Nie wiadomo do końca, jakie argumenty zadecydują o tym, że dane szkolenie, kurs, konferencję czy studnia podyplomowe organ podatkowy uzna za skutkujące powstaniem przychodu, a które przesądzą o tym, że płatnik nie musi naliczać i potrącać zaliczki na podatek.
Stanowisko fiskusa jest w tej kwestii bardzo różne. Przegląd interpretacji pokazuje, że kurs językowy nie jest przychodem, za to studia podyplomowe już tak.
W najnowszej interpretacji – z 5 lutego 2020 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.96.2019. 1.MU) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że sfinansowanie członkowi zarządu zatrudnionemu na kontrakcie nauki na studiach podyplomowych powoduje powstanie u członka zarządu przychodu z nieodpłatnych świadczeń, od którego płatnik musi naliczyć i pobrać zaliczkę na PIT.
Z opisu stanu faktycznego wynikało, że kierunek studiów i ich program są bardzo ściśle związane z branżą, w której członek zarządu na co dzień pracuje. Dodatkowo w umowie o zarządzanie zapisano postanowienie, że spółka będzie ponosić lub refinansować koszty indywidualnego szkolenia zarządzającego związanego z jego obowiązkami i przedmiotem umowy.
Nie przekonało to jednak fiskusa, podobnie jak argumenty, że członek zarządu podejmuje naukę na danym kierunku studiów tylko w związku z wykonywaniem obowiązków nałożonych na niego umową o zarządzanie. I że sam zapewne nie byłby zainteresowany ponoszeniem kosztów nauki na studiach podyplomowych o takim, a nie innym kierunku.
Dyrektor KIS uznał, że w przedstawionym stanie faktycznym opłacanie członkowi zarządu studiów leży w jego interesie. To on jest bezpośrednim i końcowym beneficjentem korzyści wynikających z uczestnictwa w studiach. Co prawda pomoże mu to wywiązywać się z obowiązków wobec spółki, ale po wygaśnięciu umowy o zarządzanie nie straci on raz zdobytej wiedzy. Będzie mógł ją wykorzystać w dalszej karierze zawodowej – stwierdził organ. Zwrócił też uwagę na to, że gdyby nie pokrycie tych wydatków przez spółkę, to członek zarządu musiałby sfinansować studia z własnych pieniędzy. Skoro więc robi to za niego spółka, to sam unika wydatku. Otrzymuje zatem konkretne przysporzenie majątkowe, które jest przychodem podlegającym opodatkowaniu.
Przeciwny pogląd wyraził dyrektor KIS w równie niedawnej interpretacji – z 16 stycznia 2020 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.590. 2019.1.JK2). Co prawda nie dotyczyła ona studiów podyplomowych, lecz indywidualnych lekcji języka angielskiego i niemieckiego, ale przedstawiona przez spółkę treść postanowień umowy o zarządzanie była identyczna jak w opisanej negatywnej interpretacji.
Dyrektor KIS stwierdził, że sfinansowanie członkowi zarządu (zatrudnionemu na podstawie kontraktu) indywidualnego szkolenia językowego (z języka angielskiego i niemieckiego) nie powoduje powstania przychodu. Argumentem przemawiającym za taką wykładnią było to, że kurs jest związany działalnością spółki i kształcenie członka zarządu w tym zakresie ma na celu realizowanie wyłącznie jej interesów.
Z kolei w interpretacji z 3 października 2019 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011. 353.2019.3.MG) wskazano, że skutki w PIT zależą nie tyle od tego, czy umowa o zarządzanie zapewnia finansowanie członkowi zarządu szkoleń, lecz od tego, czy dane szkolenie, w którym bierze udział prezes (wiceprezesi), jest obowiązkowe. W tej interpretacji dyrektor KIS stwierdził, że skoro szkolenie nie jest obowiązkowe, to nie można twierdzić, iż menedżer odbywa je w interesie spółki. Uznał więc, że sfinansowanie przez nią takiego nieobowiązkowego uczestnictwa w szkoleniach skutkuje powstaniem przychodu u członków zarządu. Tym samym każde nieobowiązkowe szkolenie członka zarządu rodziłoby obowiązek naliczenia i pobrania zaliczki na PIT.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama