Pytanie zadał przedsiębiorca, którego żona również ma jednoosobową działalność gospodarczą. Małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej. 31 maja 2019 r. żona przekazała mężowi nieodpłatnie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, co zostało potwierdzone protokołem z podpisami notarialnie poświadczonymi. Nie było umowy darowizny, bo przekazany majątek należał do małżeńskiej wspólności. Małżonek przejął m.in. towary handlowe. Zamierzał sprzedawać je w kolejnych okresach rozliczeniowych. Przyjął, że będą one kosztem uzyskania przychodu w dniu przekazania (tj. 31 maja 2019 r.).
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał inaczej. Stwierdził, że nie dotyczy to kosztu zakupu towarów, które nie zostały w 2019 r. sprzedane i podatnik musiał je ująć w remanencie końcowym.
Wyjaśnił, że podatnicy mają obowiązek sporządzenia spisu z natury, m.in. na koniec każdego roku podatkowego. Towary handlowe objęte remanentem sporządzonym na koniec okresu sprawozdawczego zostają wyłączone z kosztów danego okresu sprawozdawczego, w którym nie uzyskano przychodu z ich sprzedaży.
– Zatem kosztem uzyskania przychodu na koniec 2019 r. będzie wartość towarów handlowych, które zostały przez podatnika sprzedane. Koszty zakupu pozostałych (niesprzedanych) towarów będą mogły stanowić koszty uzyskania w roku, w którym nastąpi ich sprzedaż – podsumował dyrektor KIS.
Interpretacjeindywidualna dyrektora KIS z 17 stycznia 2020 r., sygn. 0115-KDIT2-3.4011.456.2019.2.MJ