Wycofanie mienia ze spółki nie rodzi obowiązku podatkowego

autor: Magdalena Majkowska03.02.2020, 07:48; Aktualizacja: 03.02.2020, 07:49
podatek, księgowość, finanse

NSA orzekł, że nieodpłatne przekazanie wspólnikowi udziału w nieruchomości, w związku z obniżeniem udziału kapitałowego, nie rodzi obowiązku podatkowego. Gdyby ustawodawca dopuszczał opodatkowanie, znalazłoby to odzwierciedlenie w przepisach prawa.źródło: ShutterStock

Nieodpłatne przekazanie wspólnikowi udziału w nieruchomości w związku z obniżeniem udziału kapitałowego w spółce komandytowej nie rodzi obowiązku podatkowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Fiskus w wydawanych interpretacjach twierdzi inaczej – że jest to przychód podlegający opodatkowaniu. Tak było również w tej sprawie.

Chodziło o jednego ze wspólników spółki komandytowej, którzy zamierzali wycofać z niej nieużywany w działalności gospodarczej grunt. Miał on zostać przekazany im nieodpłatnie do ich majątków prywatnych, na cele osobiste, proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Wspólnicy nie zamierzali występować ze spółki ani jej likwidować.

Wspólnik, którego udział w nieruchomości miał wynieść 97 proc., chciał się upewnić, że planowana operacja będzie neutralna podatkowo. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że nieodpłatne przekazanie nieruchomości oznacza dla wspólników przychód z działalności gospodarczej, opodatkowany PIT. Organ wywiódł to z zasad ogólnych wyrażonych w art. 14 ust. 1 i art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane