Ministerstwo Finansów uruchomiło wczoraj nową aplikację umożliwiającą przesyłanie do resortu pomysłów i opinii, które usprawnią system podatkowy. Na razie dotyczy to tylko PIT, CIT i VAT. W kolejnym etapie mają się pojawić inne tematy zgłoszeń. Aplikacja dostępna jest na stronie Podatki.gov.pl i TwojGlos.gov.pl.
Pod tym drugim linkiem działa już podobne narzędzie prowadzone przez Ministerstwo Rozwoju – „Głos przedsiębiorcy” i jak na wczorajszej konferencji wskazał minister finansów Tadeusz Kościński, dzięki niemu pojawiło się już kilka ciekawych pomysłów.
Teraz MF spodziewa się, że również podatnicy wskażą rozwiązania upraszczające system podatkowy. Resort liczy się również z tym, że pojawią się krytyczne uwagi dotyczące obowiązujących przepisów.
Przesłane za pośrednictwem nowej aplikacji zgłoszenia w pierwszej kolejności będą analizowane przez departament odpowiedzialny za podatek, którego propozycja zmian dotyczy. Najciekawsze pomysły, które będą możliwe do wdrożenia, zostaną opublikowane. Podatnicy będą mogli je komentować i oceniać. Będzie można np. wyrazić swoją aprobatę, klikając anonimowo ikonkę symbolizującą kciuk zwrócony do góry.
Ocenie za pośrednictwem nowej aplikacji będą poddawane też propozycje Ministerstwa Finansów.
Resort pracuje również nad innym narzędziem, które umożliwi ocenę pracowników Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Na początku roku mówił o tym Tadeusz Kościński („Podatnicy ocenią pracę urzędników i kontrolerów”, DGP nr 7/2020).
– Ocena satysfakcji usługi realizowanej przez pracowników KAS jest kluczowa dla eliminowania niewłaściwych zachowań – mówił na wczorajszym spotkaniu Tomasz Słaboszowski, zastępca szefa KAS.
Poinformował, że odpowiednie narzędzie zostanie wdrożone na początku lutego br.
Tomasz Słaboszowski wyjaśnił, że ocenie nie będą podlegały kwestie merytoryczne.
– Będziemy badać, czy postawa pracowników i funkcjonariuszy jest profesjonalna, godna i uwzględnia szacunek dla klienta – wyjaśnił.