statystyki

Prawo budowlane nie ma znaczenia przy uldze w PIT

autor: Patrycja Dudek30.01.2020, 07:24; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:50
Spór w tej sprawie toczyła podatniczka, która sprzedała mieszkanie przed upływem 5 lat od otrzymania go w darowiźnie. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczyła częściowo na zakup innego lokum, a częściowo na budowę części mieszkalnej w budynku o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym, położonym na gruncie stanowiącym jej własność.

Spór w tej sprawie toczyła podatniczka, która sprzedała mieszkanie przed upływem 5 lat od otrzymania go w darowiźnie. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczyła częściowo na zakup innego lokum, a częściowo na budowę części mieszkalnej w budynku o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym, położonym na gruncie stanowiącym jej własność.źródło: ShutterStock

Część mieszkalna budynku nie musi przekraczać 50 proc. powierzchni użytkowej, żeby wydatek na jej budowę mógł być objęty ulgą mieszkaniową – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyła podatniczka, która sprzedała mieszkanie przed upływem 5 lat od otrzymania go w darowiźnie. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczyła częściowo na zakup innego lokum, a częściowo na budowę części mieszkalnej w budynku o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym, położonym na gruncie stanowiącym jej własność. Budynek miał się składać z dwóch poziomów – parteru z częścią usługową oraz piętra z częścią mieszkalną. Ta ostatnia miała stanowić 33,2 proc. całkowitej powierzchni użytkowej.

Podatniczka nie miała wątpliwości, że pieniądze przeznaczone na zakup odrębnego mieszkania będą objęte ulgą mieszkaniową, o której mowa w art. 121 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Słowem, że od tej części nie będzie musiała zapłacić podatku dochodowego, mimo że mieszkanie otrzymane w darowiźnie sprzedała przed upływem 5 lat od nabycia.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane