statystyki

Nie można dysponować nadwyżką, której zasadność fiskus wciąż bada

autor: Mariusz Szulc29.01.2020, 17:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:51
Chodziło o spółkę, która chciała przeksięgować kwotę nadwyżki VAT na pokrycie zobowiązań z tytułu CIT i zaliczek na PIT

Chodziło o spółkę, która chciała przeksięgować kwotę nadwyżki VAT na pokrycie zobowiązań z tytułu CIT i zaliczek na PITźródło: ShutterStock

Jeżeli urząd skarbowy bada zasadność zwrotu nadwyżki podatku naliczonego, to podatnik nie może zaliczyć tej kwoty na pokrycie zobowiązań wobec fiskusa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o spółkę, która chciała przeksięgować kwotę nadwyżki VAT za wrzesień 2015 r. na pokrycie zobowiązań z tytułu CIT i zaliczek na PIT od pensji pracowników za ten sam okres.

Naczelnik urzędu skarbowego postanowił odmówić takiego rozdysponowania zwrotu VAT. W uzasadnieniu swojego stanowiska zwrócił uwagę, że zasadność zwrotu nadwyżki VAT, którą spółka chce zaliczyć na poczet innych zobowiązań, jest jeszcze weryfikowana przez urzędników. Zasadniczo powinni oni oddać pieniądze w ciągu 60 dni od złożenia wniosku przez podatnika, ale zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT fiskus może przedłużyć ten termin, „jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania”. W takiej sytuacji nie można rozdysponować nadwyżki, bo może się jeszcze okazać, że jej wypłata podatnikowi byłaby niezasadna – podsumował.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane