statystyki

Nie można dysponować nadwyżką, której zasadność fiskus wciąż bada

autor: Mariusz Szulc29.01.2020, 17:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:51
Chodziło o spółkę, która chciała przeksięgować kwotę nadwyżki VAT na pokrycie zobowiązań z tytułu CIT i zaliczek na PIT

Chodziło o spółkę, która chciała przeksięgować kwotę nadwyżki VAT na pokrycie zobowiązań z tytułu CIT i zaliczek na PITźródło: ShutterStock

Jeżeli urząd skarbowy bada zasadność zwrotu nadwyżki podatku naliczonego, to podatnik nie może zaliczyć tej kwoty na pokrycie zobowiązań wobec fiskusa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o spółkę, która chciała przeksięgować kwotę nadwyżki VAT za wrzesień 2015 r. na pokrycie zobowiązań z tytułu CIT i zaliczek na PIT od pensji pracowników za ten sam okres.

Naczelnik urzędu skarbowego postanowił odmówić takiego rozdysponowania zwrotu VAT. W uzasadnieniu swojego stanowiska zwrócił uwagę, że zasadność zwrotu nadwyżki VAT, którą spółka chce zaliczyć na poczet innych zobowiązań, jest jeszcze weryfikowana przez urzędników. Zasadniczo powinni oni oddać pieniądze w ciągu 60 dni od złożenia wniosku przez podatnika, ale zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT fiskus może przedłużyć ten termin, „jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania”. W takiej sytuacji nie można rozdysponować nadwyżki, bo może się jeszcze okazać, że jej wypłata podatnikowi byłaby niezasadna – podsumował.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane