statystyki

Fiskus poprawia przepisy o białej liście

autor: Mariusz Szulc28.01.2020, 07:25; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:44
Kto zapłaci należność w podzielonej płatności, ten w ogóle nie będzie musiał przejmować się wykazem podatników VAT ani powiadamianiem urzędu skarbowego o zapłacie na rachunek spoza tego wykazu.

Kto zapłaci należność w podzielonej płatności, ten w ogóle nie będzie musiał przejmować się wykazem podatników VAT ani powiadamianiem urzędu skarbowego o zapłacie na rachunek spoza tego wykazu.źródło: ShutterStock

Kto zapłaci należność w podzielonej płatności, ten w ogóle nie będzie musiał przejmować się wykazem podatników VAT ani powiadamianiem urzędu skarbowego o zapłacie na rachunek spoza tego wykazu.

Podzielona płatność uchroni go bowiem przed sankcjami za płatność na rachunek spoza białej listy – wynika z opublikowanego wczoraj projektu nowelizacji ustaw o CIT, VAT i niektórych innych ustaw. Teraz zajmie się nim rządowa komisja prawnicza.

Projekt zakłada zmiany nie tylko w zakresie białej listy VAT, lecz także inne ważne nowości, np. możliwość wystawiania elektronicznych paragonów przez sprzedawców.

ZOBACZ TEŻ: Podatkowa księga przychodów i rozchodów 2020

Zmiany wejdą w życie zasadniczo 1 kwietnia 2020 r., z tym że część korzystnych nowości zacznie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2020 r., natomiast niekorzystne – dopiero od 1 stycznia 2021 r.

Przepisy zastąpią objaśnienia

Najważniejsze nowości dotyczą białej listy VAT. Od 1 stycznia 2020 r., jeżeli płatność za transakcję o wartości powyżej 15 tys. zł nie trafi na rachunek widniejący w tym wykazie, to nabywca:

  • nie może zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu w PIT lub CIT oraz
  • ryzykuje solidarną odpowiedzialnością ze sprzedawcą za nierozliczony VAT z tytułu transakcji.

Uchronić może przed tym powiadomienie urzędu skarbowego o takiej zapłacie.

Dziś są na to tylko trzy dni od daty zlecenia przelewu. Projekt zakłada, że termin ten zostanie wydłużony do siedmiu dni.

Będzie też inna nowość: zawiadomienie ZAW_NR w formie elektronicznej bądź papierowej trzeba będzie złożyć do własnego urzędu skarbowego, a nie do urzędu właściwego dla wystawcy faktury. Obecnie ustalenie właściwości urzędu skarbowego jest w praktyce drogą przez mękę, co przyznaje samo Ministerstwo Finansów.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • fdfdfd(2020-01-28 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    Obecnie właściwość można sprawdzić automatycznie w narzędziu zaw nr ministerstwa wystarczy mieć epuap. Więc gdzie ta droga przez mękę?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane