statystyki

NSA: Wydatki związane z ograniczaniem strat firmy to koszty podatkowe

autor: Łukasz Zalewski23.01.2020, 18:00
podatek, księgowość, finanse

Spór sprowadzał się do tego, czy wynagrodzenie, wypłacone wynajmującemu w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umów najmu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodówźródło: ShutterStock

Podatnik, który poniósł wydatki „w celu” uzyskania przychodów zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów może je zaliczyć do kosztów, nawet jeśli cel nie został osiągnięty, ale wydatek był uzasadniony gospodarczo.

Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w najnowszym wyroku. Sprawa dotyczyła dwóch wspólników spółki komandytowej, prowadzącej działalność handlową. Podpisali oni dwie umowy najmu lokali na okres 10 lat, z możliwością przedłużenia na tych samych warunkach. Okazało się jednak, że nowe punkty handlowe nie przynoszą oczekiwanych dochodów. Wspólnicy doszli do wniosku, że bardziej opłaca im się zamknąć oba lokale i rozwiązać umowę najmu, niż prowadzić dalej działalność w tych miejscach. Podpisali z wynajmującymi porozumienia, na mocy których doszło do rozwiązania umów najmu za wynagrodzeniem – 6 tys. zł oraz 19,5 tys. zł. W pierwszym przypadku kwotę wypłacono jednorazowo, w drugim – rozłożono ją na 10 miesięcznych rat. Wynajmujący nie mógł w tym czasie wynająć lokalu innej firmie, prowadzącej konkurencyjną działalność.

Spór sprowadzał się do tego, czy wynagrodzenie, wypłacone wynajmującemu w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umów najmu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podatnicy uważali, że mają do tego prawo, bo ponieśli wydatki w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów. Innymi słowy, dzięki wcześniejszemu rozwiązaniu umów ograniczali straty. Ich zdaniem wydatki te miały charakter pośredni.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane