statystyki

Co się przedawniło, tego się nie odliczy

autor: Łukasz Zalewski22.01.2020, 18:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 15:00
Sprawa dotyczyła producenta, któremu zdarza się, że kontrahenci nie płacą za towar. Mimo to spółka zalicza sprzedaż do przychodów należnych, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT.

Sprawa dotyczyła producenta, któremu zdarza się, że kontrahenci nie płacą za towar. Mimo to spółka zalicza sprzedaż do przychodów należnych, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Przedawnionych wierzytelności nie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Dotyczy to tego również takich, które podatnik zbył – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła producenta, któremu zdarza się, że kontrahenci nie płacą za towar. Mimo to spółka zalicza sprzedaż do przychodów należnych, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT. Gdy część tych wierzytelności się przedawniła, spółka scedowała je na inny podmiot, aby nie ponosić kosztów dochodzenia długów.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany

Cesjonariusz zapłacił jej za wierzytelności mniej niż wynosiła wartość nominalna brutto. W efekcie spółka poniosła stratę.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy spółka może odliczyć tę stratę – z odpłatnego zbycia wierzytelności przedawnionych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane