Biała lista VAT: Jakie narzędzia oferują banki do weryfikacji rachunków na białej liście. I czy jest to odpłatne

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska16.01.2020, 07:10; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:04
VAT, podatek, podatki

Według fiskusa na białą listę powinny trafiać nawet niewielkie cykliczne płatności, o ile tylko sama transakcja jest warta więcej niż 15 tys. zł.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, chcąc sprawdzić, czy numer rachunku kontrahenta znajduje się w wykazie podatników VAT, mogą liczyć na pomoc banku. Nie zawsze jednak nieodpłatnie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • sputnick(2020-01-16 19:35) Zgłoś naruszenie 10

  Pewien bank poszedł tak daleko, że aby zrobić przelew na rachunek w MPP nr NIP dostawcy podawany wówczas w przelewie musi być zgodny z rachunkiem bankowym (rachunek przypisany do tego NIP na białej liście). Taki wymóg absolutnie nie wynika z przepisów i bank się okazuje jest bardziej restrykcyjny od fiskusa. Przepisy dopuszczają przelew na rzecz podmiotu trzeciego i opisują jak ten podmiot trzeci ma się zachować.

  Odpowiedz
 • Skandal Pekao(2020-01-23 17:37) Zgłoś naruszenie 20

  Pewien bank (Pekao SA) poszedł tak daleko, że wszystkim przedsiębiorcom w Polsce włączył płatną i przymusową usługę weryfikacji rachunku kontrahenta z białej listy. Jeżeli Klient sobie tego nie życzy, musi złożyć stosowny wniosek.

  Odpowiedz
 • eko(2020-01-29 14:15) Zgłoś naruszenie 00

  Napiszcie proszę, w jakiej wysokości są te opłaty?

  Odpowiedz
 • Lukasz D(2020-06-25 22:48) Zgłoś naruszenie 00

  Niesolidnie został wykonany ten raport. Niestety mBank detaliczny rachunek biznes nie posiada takiej funkcjonalności. Chyba, że posiada taką funkcjonalność dodatkowa usługa prowadzenia księgowości w banku, ale to już na pewno nie bankowość :-) Nie wyobrażam sobie zmiany biura rachunkowego na jakiś automat do którego sam muszę wszystko wprowadzić tylko po to aby bank mi sprawdził rachunek na białej liście. Także zapraszam autorów do ponownego wykonania pracy domowej. PKO BP Inteligo także nie umożliwia weryfikacji na białej liście.... skąd Państwo wzięliście te informacje???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane