statystyki

Ulga na złe długi także w podatkach dochodowych

autor: Magdalena Majkowska02.01.2020, 07:10; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:17
Wierzyciele mogą rozpoznawać skutki podatkowe tzw. złych długów już nie tylko w VAT, ale i w podatkach dochodowych. Dla dłużników to obowiązek.

Wierzyciele mogą rozpoznawać skutki podatkowe tzw. złych długów już nie tylko w VAT, ale i w podatkach dochodowych. Dla dłużników to obowiązek.źródło: ShutterStock

Wierzyciele mogą rozpoznawać skutki podatkowe tzw. złych długów już nie tylko w VAT, ale i w podatkach dochodowych. Dla dłużników to obowiązek.

Nowe przepisy to art. 26i ustawy o PIT i art. 18f ustawy o CIT.

ZOBACZ TEŻ: PKPiR 2020

Mechanizm działania ulgi jest podobny do tego, który od lat znają już podatnicy VAT. Chodzi więc o to, aby wierzyciel mógł po upływie 90 dni uwzględnić w rozliczeniach z fikusem to, że kontrahent mu nie zapłacił, a dłużnik – by w tym samym terminie poniósł podatkowe konsekwencje swojej niesolidności.

Wierzyciel może…

Wierzyciele zyskali więc prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę należności, która nie została uregulowana w ciągu 90 dni. Termin ten się liczy się od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie. Korekta będzie wpływać na wysokość podstawy opodatkowania już przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy (dotyczy to przedsiębiorców, u których zaliczka liczona jest od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego). Potem zostanie też oczywiście uwzględniona w zeznaniu rocznym.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane