statystyki

Ulga na złe długi także w podatkach dochodowych

autor: Magdalena Majkowska02.01.2020, 07:10; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:17
Wierzyciele mogą rozpoznawać skutki podatkowe tzw. złych długów już nie tylko w VAT, ale i w podatkach dochodowych. Dla dłużników to obowiązek.

Wierzyciele mogą rozpoznawać skutki podatkowe tzw. złych długów już nie tylko w VAT, ale i w podatkach dochodowych. Dla dłużników to obowiązek.źródło: ShutterStock

Wierzyciele mogą rozpoznawać skutki podatkowe tzw. złych długów już nie tylko w VAT, ale i w podatkach dochodowych. Dla dłużników to obowiązek.

Nowe przepisy to art. 26i ustawy o PIT i art. 18f ustawy o CIT.

ZOBACZ TEŻ: PKPiR 2020

Mechanizm działania ulgi jest podobny do tego, który od lat znają już podatnicy VAT. Chodzi więc o to, aby wierzyciel mógł po upływie 90 dni uwzględnić w rozliczeniach z fikusem to, że kontrahent mu nie zapłacił, a dłużnik – by w tym samym terminie poniósł podatkowe konsekwencje swojej niesolidności.

Wierzyciel może…

Wierzyciele zyskali więc prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę należności, która nie została uregulowana w ciągu 90 dni. Termin ten się liczy się od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie. Korekta będzie wpływać na wysokość podstawy opodatkowania już przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy (dotyczy to przedsiębiorców, u których zaliczka liczona jest od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego). Potem zostanie też oczywiście uwzględniona w zeznaniu rocznym.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane