statystyki

Podatnik może wybrać, czy stosuje quick fixes, czy polską ustawę

autor: Łukasz Zalewski30.12.2019, 08:44; Aktualizacja: 30.12.2019, 08:45
MF podkreśliło w komunikacie, że podatnik, który wybierze stosowanie dyrektywy, musi również prowadzić ewidencję przemieszczeń towaru, zgodnie z rozporządzeniem 2018/1912

MF podkreśliło w komunikacie, że podatnik, który wybierze stosowanie dyrektywy, musi również prowadzić ewidencję przemieszczeń towaru, zgodnie z rozporządzeniem 2018/1912źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy mogą stosować albo polskie przepisy dotyczące m.in. rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), albo przepisy dyrektywy. Ważne, żeby robić to konsekwentnie – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Polska, podobnie jak inne kraje UE, miała czas do końca 2019 r. na wdrożenie szybkich zmian w VAT (z ang. quick fixes), które wynikają z dyrektywy Rady (UE) 2018/1910 z 4 grudnia 2018 r. Projekt zakładający wdrożenie tych zmian do naszej ustawy o VAT resort finansów opublikował już 11 czerwca br., ale do dziś nie przyjął go nawet rząd.

Nie ma szans na to, by Polska wdrożyła dyrektywę od 1 stycznia 2020 r., dlatego MF wydało w tej sprawie komunikat. Informuje w nim, że w okresie przejściowym, czyli od 1 stycznia 2020 r. do czasu uchwalenia nowelizacji, podatnicy mogą wybrać, które przepisy stosują – czy wynikające z ustawy o VAT, czy z unijnej dyrektywy.

Bez względu na to, czy podatnik zdecyduje się stosować przepisy dyrektywy 2018/1910, czy krajowej ustawy, powinien to czynić konsekwentnie we wszystkich aspektach związanych z rozliczaniem VAT danej transakcji – zaznacza resort.

Z kolei z wykazu prac legislacyjnych rządu wynika, że nie będą kontynuowane prace nad starym projektem nowelizacji VAT (tym z 11 czerwca 2019 r.). Zmiany dostosowujące naszą ustawę do unijnej dyrektywy znajdą się w nowym projekcie, zmieniającym nie tylko VAT, ale też CIT i ordynację podatkową (nr z wykazu – UC11).

Problem z rozporządzeniem


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane