NSA zastopował podatek od stypendystów

autor: Łukasz Zalewski17.12.2019, 07:28; Aktualizacja: 17.12.2019, 07:28
Polscy i amerykańscy studenci nie płacą PIT od stypendiów sfinansowanych z budżetu USA lub Polski – potwierdził NSA.

Polscy i amerykańscy studenci nie płacą PIT od stypendiów sfinansowanych z budżetu USA lub Polski – potwierdził NSA.źródło: ShutterStock

Polscy i amerykańscy studenci nie płacą PIT od stypendiów sfinansowanych z budżetu USA lub Polski – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Jest ona organizacją pozarządową, której zadaniem jest wspieranie obywateli Polski i USA wyjeżdżających na uczelnie lub do jednostek naukowych w obu krajach. W praktyce chodzi o wyjazdy: studentów, nauczycieli dydaktycznych i osób prowadzących badania naukowe.

Na realizację tych celów – funkcjonowanie oraz stypendia – komisja dostaje pieniądze zarówno z USA, jak i z polskiego budżetu. W efekcie stypendia są finansowane w części z budżetu amerykańskiego, a w części z polskiego. Zdarzają się jednak przypadki, gdy stypendium dla danej osoby jest w całości opłacone z dotacji amerykańskiej lub w całości z puli polskiej. Zgodnie z polsko-amerykańską umową z 10 marca 2008 r. pieniądze te są zwolnione z podatku na podstawie wewnętrznych regulacji obowiązujących w obu krajach.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • j.(2019-12-17 22:15) Zgłoś naruszenie 10

    Co to znaczy, że "NSA zastopował podatek"? Przecież może być tak, jak z wyrokiem NSA w sprawie ujawnienia tych list poparcia. Rządzący powiedzą, że nie uznają wyroku NSA i już! Co to dla nich wyrok "jakiegoś" NSA?... Urzędy skarbowe mogą dostać polecenie, żeby ignorować wyrok NSA i co?... Jakby im Kaczyński rozkazał zastopować ten podatek, a.... to co innego, ale wyrok NSA?... Sorry, taką Polacy sobie wybrali władzę!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane