statystyki

NSA zastopował podatek od stypendystów

autor: Łukasz Zalewski17.12.2019, 07:28; Aktualizacja: 17.12.2019, 07:28
Polscy i amerykańscy studenci nie płacą PIT od stypendiów sfinansowanych z budżetu USA lub Polski – potwierdził NSA.

Polscy i amerykańscy studenci nie płacą PIT od stypendiów sfinansowanych z budżetu USA lub Polski – potwierdził NSA.źródło: ShutterStock

Polscy i amerykańscy studenci nie płacą PIT od stypendiów sfinansowanych z budżetu USA lub Polski – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Jest ona organizacją pozarządową, której zadaniem jest wspieranie obywateli Polski i USA wyjeżdżających na uczelnie lub do jednostek naukowych w obu krajach. W praktyce chodzi o wyjazdy: studentów, nauczycieli dydaktycznych i osób prowadzących badania naukowe.

Na realizację tych celów – funkcjonowanie oraz stypendia – komisja dostaje pieniądze zarówno z USA, jak i z polskiego budżetu. W efekcie stypendia są finansowane w części z budżetu amerykańskiego, a w części z polskiego. Zdarzają się jednak przypadki, gdy stypendium dla danej osoby jest w całości opłacone z dotacji amerykańskiej lub w całości z puli polskiej. Zgodnie z polsko-amerykańską umową z 10 marca 2008 r. pieniądze te są zwolnione z podatku na podstawie wewnętrznych regulacji obowiązujących w obu krajach.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • j.(2019-12-17 22:15) Zgłoś naruszenie 10

    Co to znaczy, że "NSA zastopował podatek"? Przecież może być tak, jak z wyrokiem NSA w sprawie ujawnienia tych list poparcia. Rządzący powiedzą, że nie uznają wyroku NSA i już! Co to dla nich wyrok "jakiegoś" NSA?... Urzędy skarbowe mogą dostać polecenie, żeby ignorować wyrok NSA i co?... Jakby im Kaczyński rozkazał zastopować ten podatek, a.... to co innego, ale wyrok NSA?... Sorry, taką Polacy sobie wybrali władzę!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane