statystyki

Jak na koniec roku wycenić należności w jednostce sektora finansów publicznych

autor: Dr Katarzyna Trzpioła16.12.2019, 13:59; Aktualizacja: 16.12.2019, 14:01
Jestem księgową w jednostce budżetowej. Mam pytanie dotyczące należności. W jaki sposób je wyceniać? Czy zawsze dochodzi do naruszenia dyscypliny finansów publicznych, gdy nie zostaną naliczone odsetki od należności?

Jestem księgową w jednostce budżetowej. Mam pytanie dotyczące należności. W jaki sposób je wyceniać? Czy zawsze dochodzi do naruszenia dyscypliny finansów publicznych, gdy nie zostaną naliczone odsetki od należności?źródło: ShutterStock

Jestem księgową w jednostce budżetowej. Mam pytanie dotyczące należności. W jaki sposób je wyceniać? Czy zawsze dochodzi do naruszenia dyscypliny finansów publicznych, gdy nie zostaną naliczone odsetki od należności?

Wyceniając niektóre należności w jednostce finansów publicznych, należy naliczyć nie tylko odsetki, lecz także rekompensaty za koszty odzyskiwania należności. Jest to szczególnie ważne na koniec roku, ponieważ na ten dzień należy ustalić wartość bilansową należności zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości i innymi regulacjami prawa.

Ustawę z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (od 1 stycznia 2020 r. będzie nowe brzmienie tytułu: ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych) stosują także jednostki sektora finansów publicznych w takim zakresie, w jakim zawierane przez nie transakcje są transakcjami handlowymi. Są nimi umowy, których przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, zawierane przez strony w związku z wykonywaną działalnością. Do kręgu podmiotów, które takie transakcje zawierają, należą więc nie tylko przedsiębiorcy czy osoby wykonujące wolny zawód, lecz także jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe czy inne podmioty zaliczane do sektora finansów publicznych.

Ustawa ta jest więc stosowana do cywilnoprawnych umów zawieranych przez urząd z przedsiębiorcami. Jednak jej przepisów nie będzie się uwzględniało, w sytuacji gdy urząd nie jest stroną czynności cywilnoprawnej, a sprawuje jedynie władzę, czyli np. pobiera opłaty na podstawie obowiązujących przepisów. [przykład]

przykład

Kwalifikacja czynności 

Przedszkole publiczne:

pobiera opłaty za pobyt i wyżywienie dziecka w przedszkolu – w tym wypadku nie stosuje się przepisów ustawy o transakcjach handlowych;

wynajęło salę na spotkanie wigilijne firmie X – w tym wypadku stosuje się przepisy ustawy o transakcjach handlowych.

Urząd gminy nie otrzymał terminowo:

opłaty śmieciowej – w tym wypadku nie stosuje się przepisów ustawy o transakcjach handlowych;

zapłaty za wynajem komercyjny pomieszczenia w urzędzie dla banku – w tym wypadku stosuje się przepisy ustawy o transakcjach handlowych.

Odsetki

Dla jednostek budżetowych fakt stosowania przepisów ustawy ma znaczenie dla prawidłowości wyceny należności. Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest nieustalanie, niepobieranie oraz niedochodzenie należności albo ustalanie ich, pobieranie i dochodzenie, lecz w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczenia. A to oznacza, że brak naliczania odsetek, gdy wynikają one z ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, jest naruszeniem ustawy o finansach publicznych.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane