statystyki

PIT 2019: Nowe formularze podatkowe z nowymi danymi

autor: Agnieszka Pokojska07.12.2019, 13:00; Aktualizacja: 03.01.2020, 14:57
W PIT-11 za 2019 r. pracodawca uwzględni obowiązujące od sierpnia zwolnienie z PIT dla młodych. We wszystkich wzorach informacji i deklaracji nie będzie zaś trzeba podawać numeru REGON.

W PIT-11 za 2019 r. pracodawca uwzględni obowiązujące od sierpnia zwolnienie z PIT dla młodych. We wszystkich wzorach informacji i deklaracji nie będzie zaś trzeba podawać numeru REGON.źródło: ShutterStock

W PIT-11 za 2019 r. pracodawca uwzględni obowiązujące od sierpnia zwolnienie z PIT dla młodych. We wszystkich wzorach informacji i deklaracji nie będzie zaś trzeba podawać numeru REGON.

Nowy formularz umożliwi wykazanie w informacji PIT-11 preferencji dla osób do 26. roku życia lat, która została wprowadzona nowelizacją z 4 lipca br. (Dz.U. poz. 2237). W tym roku (od sierpnia do grudnia) zwolniony jest przychód do 35 636,67 zł, a od 2020 r. będzie to kwota 85 528 zł. Wykazanie tych danych jest niezbędne, aby młody podatnik, szczególnie, gdy jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, mógł sprawdzić, czy nie doszło do przekroczenia limitu zwolnienia. Każdy płatnik bowiem stosuje go tylko w odniesieniu do wynagrodzenia, które sam wypłaca. W efekcie podatnik zatrudniony w kilku miejscach może w trakcie roku wykorzystać zwolnienie wielokrotnie, ale potem przy rozliczeniu rocznym musi to skorygować.

PIT-11

W PIT-11, tj. informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy i pracy nakładczej), wykazuje się dochody podatnika, pobrane zaliczki i składki oraz informuje o przychodach zwolnionych od podatku (czyli także ww. preferencji dla młodych). Informację tę wystawiają też podmioty, które w ciągu roku wypłaciły podatnikowi świadczenia z innych źródeł, lecz nie są zobowiązane do poboru podatku lub zaliczek od tych należności. Przykładowo przychodem z innych źródeł dla zleceniobiorcy będzie kwota sfinansowanych przez płatnika zaległych składek, które powinny być opłacone ze środków ubezpieczonego, a nie zostały zwrócone płatnikowi. Potwierdził to dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.428.2018.2.RS).


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane