statystyki

PIT 2019: Nowe formularze podatkowe z nowymi danymi

autor: Agnieszka Pokojska07.12.2019, 13:00; Aktualizacja: 03.01.2020, 14:57
W PIT-11 za 2019 r. pracodawca uwzględni obowiązujące od sierpnia zwolnienie z PIT dla młodych. We wszystkich wzorach informacji i deklaracji nie będzie zaś trzeba podawać numeru REGON.

W PIT-11 za 2019 r. pracodawca uwzględni obowiązujące od sierpnia zwolnienie z PIT dla młodych. We wszystkich wzorach informacji i deklaracji nie będzie zaś trzeba podawać numeru REGON.źródło: ShutterStock

W PIT-11 za 2019 r. pracodawca uwzględni obowiązujące od sierpnia zwolnienie z PIT dla młodych. We wszystkich wzorach informacji i deklaracji nie będzie zaś trzeba podawać numeru REGON.

Nowy formularz umożliwi wykazanie w informacji PIT-11 preferencji dla osób do 26. roku życia lat, która została wprowadzona nowelizacją z 4 lipca br. (Dz.U. poz. 2237). W tym roku (od sierpnia do grudnia) zwolniony jest przychód do 35 636,67 zł, a od 2020 r. będzie to kwota 85 528 zł. Wykazanie tych danych jest niezbędne, aby młody podatnik, szczególnie, gdy jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, mógł sprawdzić, czy nie doszło do przekroczenia limitu zwolnienia. Każdy płatnik bowiem stosuje go tylko w odniesieniu do wynagrodzenia, które sam wypłaca. W efekcie podatnik zatrudniony w kilku miejscach może w trakcie roku wykorzystać zwolnienie wielokrotnie, ale potem przy rozliczeniu rocznym musi to skorygować.

PIT-11

W PIT-11, tj. informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy i pracy nakładczej), wykazuje się dochody podatnika, pobrane zaliczki i składki oraz informuje o przychodach zwolnionych od podatku (czyli także ww. preferencji dla młodych). Informację tę wystawiają też podmioty, które w ciągu roku wypłaciły podatnikowi świadczenia z innych źródeł, lecz nie są zobowiązane do poboru podatku lub zaliczek od tych należności. Przykładowo przychodem z innych źródeł dla zleceniobiorcy będzie kwota sfinansowanych przez płatnika zaległych składek, które powinny być opłacone ze środków ubezpieczonego, a nie zostały zwrócone płatnikowi. Potwierdził to dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.428.2018.2.RS).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane