statystyki

Zasiłki opodatkowane, formularz PIT-11 wymaga jeszcze zmiany

autor: Kuba Lewandowski22.10.2019, 07:29; Aktualizacja: 22.10.2019, 07:29
Czy składki na PPE też są zwolnione z podatku dla młodych (w końcu są przychodem)?

Czy składki na PPE też są zwolnione z podatku dla młodych (w końcu są przychodem)?źródło: ShutterStock

Czy składki na PPE też są zwolnione z podatku dla młodych (w końcu są przychodem)?

Kwota składki na PPE pokryta przez pracodawcę stanowi niewątpliwie przychód pracownika ze stosunku pracy, więc jest objęta zwolnieniem wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt. 148 ustawy o PIT.

Jak policzyć zaliczkę na podatek, jeżeli wypłacam zasiłek chorobowy za część miesiąca lub za cały miesiąc (myślę, że nie stosuję kosztów uzyskania przychodów, bo przy zasiłkach jej nie ma, ale co z kwotą wolną)?

Zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 148 ustawy o PIT nie dotyczy zasiłku chorobowego ani za część, ani za cały miesiąc. W związku z tym przy obliczaniu zaliczki na podatek należy wyodrębnić z przychodu kwotę odpowiadającą zasiłkowi oraz obliczyć zaliczkę według dotychczasowych zasad, tj. bez zastosowania kosztów uzyskania przychodu i z możliwością uwzględniania przez pracodawcę kwoty wolnej od podatku, jeżeli pracownik złożył pracodawcy PIT-2. Zaliczkę należy obliczać według skali podatkowej wynikającej z art. 27 ust. 1 ustawy. Należy również pamiętać, że kwota zasiłku chorobowego nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane