statystyki

Usługi nabywane przez zagraniczne zakłady spółki są zasadniczo opodatkowane w Polsce

autor: Magdalena Majkowska04.12.2019, 08:00; Aktualizacja: 04.12.2019, 08:05
Spółka twierdziła, że w jej przypadku nie można mówić o przychodzie w rozumieniu art. 21 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie ma obowiązku posiadania certyfikatów rezydencji kontrahentów niemieckich, austriackich, czy brytyjskich. Przegrała w sądach obu instancji.

Spółka twierdziła, że w jej przypadku nie można mówić o przychodzie w rozumieniu art. 21 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie ma obowiązku posiadania certyfikatów rezydencji kontrahentów niemieckich, austriackich, czy brytyjskich. Przegrała w sądach obu instancji.źródło: ShutterStock

Usługi nabywane przez zagraniczne zakłady polskiej spółki powodują co do zasady powstawanie przychodów opodatkowanych podatkiem u źródła – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się produkcją i budową domów z prefabrykatów. Swoją działalność prowadzi ona nie tylko w Polsce, ale i za granicą (w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii), za pomocą utworzonych tam zakładów w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zakłady te nabywają na tamtejszych rynkach usługi (wymienione w art. 21 ust. 1 polskiej ustawy o CIT). Spółka uważała, że zakup tych usług nie zobowiązuje jej do pobrania w Polsce podatku u źródła i że nie musi ona uzyskiwać od zagranicznych usługodawców certyfikatów rezydencji.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane