statystyki

W sprawie ulgi abolicyjnej resort finansów idzie na rękę młodym podatnikom

autor: Marcin Mroziuk02.12.2019, 11:03; Aktualizacja: 02.12.2019, 11:03
Osoba poniżej 26. roku życia, która osiąga dochody zarówno w Polsce, jak i za granicą, może samodzielnie zadecydować o sposobie wykorzystania przysługującego jej zwolnienia z PIT – wynika z wyjaśnień MF.

Osoba poniżej 26. roku życia, która osiąga dochody zarówno w Polsce, jak i za granicą, może samodzielnie zadecydować o sposobie wykorzystania przysługującego jej zwolnienia z PIT – wynika z wyjaśnień MF.źródło: ShutterStock

Osoba poniżej 26. roku życia, która osiąga dochody zarówno w Polsce, jak i za granicą, może samodzielnie zadecydować o sposobie wykorzystania przysługującego jej zwolnienia z PIT – wynika z wyjaśnień MF.

– Odpowiedź Ministerstwa Finansów bardzo cieszy, bo pozwala młodym podatnikom optymalnie wykorzystać obie przysługujące im ulgi: do dochodów zagranicznych (do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia) mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej, natomiast do dochodów krajowych mogą zastosować ulgę dla młodych – mówi doradca podatkowy Mariusz Makowski.

O rozstrzygnięcie tej kwestii poprosiliśmy MF, ponieważ w artykule „Zerowy PIT dla młodych pracowników komplikuje korzystanie z ulgi abolicyjnej” (tygodnik Podatki i Księgowość z 4 listopada 2019 r., DGP nr 213) pisaliśmy, że przepisy nie wyjaśniają, czy ulgę dla młodych należy stosować tylko do polskich dochodów czy również zagranicznych. W sytuacji, gdy podatnik zarabiał wyłącznie w Polsce, nie ma to znaczenia, bo jeżeli dochody młodego podatnika przekroczą w roku 85 528 zł, to opodatkowaniu będzie podlegała jedynie nadwyżka ponad tę kwotę. Inaczej jest, jeżeli taka osoba nie zarabia tylko w kraju, ale ma również dochody za granicą, do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia. Wprawdzie przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu na podstawie ulgi dla młodych nie uwzględnia się przychodów zwolnionych od podatku dochodowego, lecz dochód zagraniczny, do którego ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, nie jest dochodem zwolnionym od PIT. Potwierdziło to również w odpowiedzi dla DGP Ministerstwo Finansów.

W związku z tym rozstrzygnięciem, do których dochodów zastosujemy ulgę dla młodych, ma decydujący wpływ na wysokość podatku, który zapłaciłby w Polsce podatnik. Doskonale to obrazuje przykład osoby poniżej 26. roku życia, która pracowała w Polsce oraz Stanach Zjednoczonych i w każdym z tych państw uzyskała po 100 tys. zł z dochodów, a w USA zapłaciła 15 tys. zł podatku. Jeżeli ulgę dla młodych zastosowałaby ona do dochodu polskiego, to musiałaby zapłacić roczny podatek w wysokości 2962 zł, natomiast gdy zastosowałaby ją do dochodu zagranicznego, to zapłaciłaby aż 20 470 zł podatku. Różnica w podatku wyliczonym w jednym i drugim wariancie wyniosłaby więc 17 508 zł. Mariusz Makowski podkreśla więc, że stanowisko MF pozwala na wybór najkorzystniejszego dla podatnika wariantu rozliczenia. Co istotne, przy przyjęciu, że pomniejszeniu kwotą ulgi dla młodych będzie podlegał jedynie przychód uzyskany w Polsce, dla podatników, którzy stosują metodę proporcjonalnego odliczenia, będzie spełniony cel ulgi abolicyjnej.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane