statystyki

WSA: Pośrednia komercjalizacja uczelnianych badań jest z CIT

autor: Patrycja Dudek21.11.2019, 17:00
Dochody uczelni przeznaczone na finansowanie działalności spółki celowej, która będzie rozpropagowywać uczelniane badania, nie są wydatkiem na cele statutowe – orzekł WSA w Warszawie.

Dochody uczelni przeznaczone na finansowanie działalności spółki celowej, która będzie rozpropagowywać uczelniane badania, nie są wydatkiem na cele statutowe – orzekł WSA w Warszawie.źródło: ShutterStock

Dochody uczelni przeznaczone na finansowanie działalności spółki celowej, która będzie rozpropagowywać uczelniane badania, nie są wydatkiem na cele statutowe – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Przepis ten zwalnia z podatku m.in. dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów.

Spór o możliwość skorzystania z tego zwolnienia toczyła z fiskusem prywatna uczelnia. We wniosku o interpretację podała, że prowadzi studia i kursy dokształcające na kierunkach humanistycznych, prawie, psychologii i filologii. Pełni też funkcję ośrodka badawczego oraz prowadzi również różnego rodzaju badania naukowe i prace rozwojowe, inwestując w ten sposób w rozwój i upowszechnianie nauki.

Występuje także w roli eksperta w różnego rodzaju dziedzinach oraz świadczy usługi badawcze i opiniodawcze. Podkreśliła, że wyniki prowadzonych przez nią badań znajdują zastosowanie w różnych obszarach gospodarki i życia społecznego.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane