Połączenie różnych gotowych produktów w pakiet przekąsek nie zwalnia z obowiązku stosowania różnych stawek VAT do każdego z towarów – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Chodziło o podatnika, który wpadł na pomysł sprzedawania pracownikom biurowym pakietów spożywczych. Zamierza komponować zestawy złożone z różnych gotowych przekąsek, np. chipsów, batonów, chrupek, czekolady, napoju itd. Klienci na stronie internetowej będą komponowali zestawy według swoich upodobań, a podatnik dostarczy zamówienie do biura.
Przedsiębiorca podkreślał, że jego usługa nie będzie miała charakteru gastronomicznego, ponieważ sprzedawane mają być gotowe, zapakowane przez producentów produkty. Pakiety zamierzał sprzedawać z jedną stawką 23 proc. VAT.
Dyrektor KIS uznał to za nieprawidłowe i nakazał stosować różne stawki, właściwe dla poszczególnych przekąsek. Stwierdził, że jest to dostawa podzielnych i niezależnych od siebie towarów. Dostarczenie ich klientowi w jednym zestawie nie powoduje, że mamy do czynienia z produktem opodatkowanym jednolitą stawką podatku – stwierdził organ.
Dodał, że żaden z oferowanych w ramach zestawu towarów, czy to chrupki, czy baton, czy napój, nie służy lepszemu wykorzystaniu zestawu. Żadnemu z produktów oferowanych w pakiecie nie można też przypisać dominującej roli w zestawie ani jego dopełnienia. Fiskus zwrócił też uwagę, że zestaw każdorazowo komponowany jest na życzenie klienta, co wskazuje na to, że działalność podatnika można przyrównać do oferty sklepu spożywczego.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 4 listopada 2019 r., sygn. 0115-KDIT1-1.4012.613.2019.2.IK