statystyki

Split payment: Fiskus powie, jaka ma być stawka VAT

autor: Agnieszka Pokojska31.10.2019, 08:36; Aktualizacja: 31.10.2019, 08:38
Wiążące informacje stawkowe będzie sporządzał w ciągu trzech miesięcy dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, czyli ten sam organ, który wydaje interpretacje indywidualne.

Wiążące informacje stawkowe będzie sporządzał w ciągu trzech miesięcy dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, czyli ten sam organ, który wydaje interpretacje indywidualne.źródło: ShutterStock

Wchodzące jutro w życie przepisy umożliwią występowanie o wiążącą informację stawkową. Będzie ona chronić nie tylko podatnika, który ją otrzyma.

Zmiana jest powiązana z nową matrycą VAT, która zacznie obowiązywać od kwietnia 2020 r. Od tego momentu stawki będą określone według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (w skrócie PKWiU) już tylko dla usług. Natomiast dla poszczególnych towarów będą określane według kodów Nomenklatury scalonej (CN).

Chcąc upewnić się, jaką stawkę VAT zastosować, będzie można wystąpić o wiążącą informację stawkową (WIS) i to już od najbliższego piątku.

Nie będzie można jednak uzyskać WIS w sprawie stawek, które obowiązują teraz, tj. do końca marca 2020 r. Wyjątek dotyczy wydawnictw książkowych (książek, broszur, map) i prasowych (gazet, dzienników, czasopism), bo tu zmiany mają miejsce już od 1 listopada 2019 r.

Warunki formalne


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane