statystyki

Split payment: Fiskus powie, jaka ma być stawka VAT

autor: Agnieszka Pokojska31.10.2019, 08:36; Aktualizacja: 31.10.2019, 08:38
Wiążące informacje stawkowe będzie sporządzał w ciągu trzech miesięcy dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, czyli ten sam organ, który wydaje interpretacje indywidualne.

Wiążące informacje stawkowe będzie sporządzał w ciągu trzech miesięcy dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, czyli ten sam organ, który wydaje interpretacje indywidualne.źródło: ShutterStock

Wchodzące jutro w życie przepisy umożliwią występowanie o wiążącą informację stawkową. Będzie ona chronić nie tylko podatnika, który ją otrzyma.

Zmiana jest powiązana z nową matrycą VAT, która zacznie obowiązywać od kwietnia 2020 r. Od tego momentu stawki będą określone według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (w skrócie PKWiU) już tylko dla usług. Natomiast dla poszczególnych towarów będą określane według kodów Nomenklatury scalonej (CN).

Chcąc upewnić się, jaką stawkę VAT zastosować, będzie można wystąpić o wiążącą informację stawkową (WIS) i to już od najbliższego piątku.

Nie będzie można jednak uzyskać WIS w sprawie stawek, które obowiązują teraz, tj. do końca marca 2020 r. Wyjątek dotyczy wydawnictw książkowych (książek, broszur, map) i prasowych (gazet, dzienników, czasopism), bo tu zmiany mają miejsce już od 1 listopada 2019 r.

Warunki formalne


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane