statystyki

Split payment od 1 listopada. Płatności w okresie przejściowym

autor: Tomasz Krywan04.11.2019, 11:29; Aktualizacja: 04.11.2019, 13:32
Czy przepisy o obowiązkowym stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności trzeba będzie stosować do wszystkich płatności dokonywanych od 1 listopada 2019 r.? Czy też w przypadku płatności dotyczących transakcji dokonanych do końca października 2019 r. nie będzie to konieczne?

Czy przepisy o obowiązkowym stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności trzeba będzie stosować do wszystkich płatności dokonywanych od 1 listopada 2019 r.? Czy też w przypadku płatności dotyczących transakcji dokonanych do końca października 2019 r. nie będzie to konieczne?źródło: ShutterStock

Czy przepisy o obowiązkowym stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności trzeba będzie stosować do wszystkich płatności dokonywanych od 1 listopada 2019 r.? Czy też w przypadku płatności dotyczących transakcji dokonanych do końca października 2019 r. nie będzie to konieczne?

1 listopada 2019 r. weszły w życie przepisy określające obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Towarzyszyła temu m.in. likwidacja stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych. Zmiany te wprowadziła ustawa nowelizująca z 9 sierpnia 2019 r. Z jej art. 10 wynika przy tym, że w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, wymienionych obecnie w załączniku nr 11 lub załączniku nr 14 do ustawy o VAT, dokonanych:

– stosuje się przepisy art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8, ust. 1c–1h i 2–2b, art. 18c ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a i b, art. 99 ust. 9, art. 101a, art. 102 ust. 3, art. 106e ust. 1 pkt 18 i ust. 4 pkt 1 oraz art. 108 ust. 4 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca października 2019 r. Uznać w związku z tym należy, że w zakresie tym nie mają zastosowania przepisy o obowiązkowym stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, jak również przepis nakazujący umieszczanie na fakturach wyrazów „mechanizm podzielonej płatności” (tj. art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT).

A zatem stosowanie mechanizmu podzielonej płatności nie będzie konieczne przede wszystkim w przypadku płacenia po 31 października 2019 r. za dostawy towarów dokonane przed 1 listopada 2019 r. (nawet jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub faktura została wystawiona po 31 października 2019 r.). [przykład 1]


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane