Nie ma zwolnienia, gdy wygraną dostaje menedżer bądź kucharz

autor: Patrycja Dudek04.11.2019, 08:31; Aktualizacja: 04.11.2019, 08:32
WSA w Gdańsku nie podzielił jednak tej argumentacji. Z treści art. 21 ust. 1 pkt 68 wywiódł, że „nagroda związana ze sprzedażą premiową” jest nagrodą przyznaną nabywcy towarów, czyli firmie dokonującej zakupu, a nie jej pracownikowi.

WSA w Gdańsku nie podzielił jednak tej argumentacji. Z treści art. 21 ust. 1 pkt 68 wywiódł, że „nagroda związana ze sprzedażą premiową” jest nagrodą przyznaną nabywcy towarów, czyli firmie dokonującej zakupu, a nie jej pracownikowi.źródło: ShutterStock

O nagrodach związanych ze sprzedażą premiową można mówić tylko wtedy, gdy otrzymuje je nabywca towaru lub usługi, a więc np. sklep, hurtownia, hotel, restauracja, a nie ich pracownicy – orzekł NSA.

Poprzedni, identyczny wyrok zapadł w Naczelnym Sądzie Administracyjnym 21 sierpnia 2019 r. (sygn. akt II FSK 2046/18). Pisaliśmy o tym w artykule „Nagroda od dostawcy dla kierownika sklepu z PIT” (DGP nr 162/2019).

Zwolnienie z podatku dla nagród związanych ze sprzedażą premiową wynika z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Ulga jest możliwa, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza 2 tys. zł.

Spór w tej sprawie toczył producent wyrobów do sklepów, hurtowni, hoteli i restauracji. We wniosku o interpretację poinformował, że w zamian za zakupy przyznaje nagrody, ale – jak podkreślił – nie dostają ich firmy, które dokonują zakupów, tylko ich pracownicy, bo to oni w praktyce podejmują decyzje zakupowe.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane