statystyki

NSA: Symboliczna dzierżawa bez prawa do odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek29.10.2019, 16:00; Aktualizacja: 12.11.2019, 18:02
Początkowo fiskus nie zgodził się na odliczenie podatku naliczonego. Tłumaczył, że skoro inwestycja była realizowana z zamiarem przeznaczenia jej do czynności niepodlegających opodatkowaniu, to nie można później odliczyć VAT wskutek zmiany jej przeznaczenia.

Początkowo fiskus nie zgodził się na odliczenie podatku naliczonego. Tłumaczył, że skoro inwestycja była realizowana z zamiarem przeznaczenia jej do czynności niepodlegających opodatkowaniu, to nie można później odliczyć VAT wskutek zmiany jej przeznaczenia.źródło: ShutterStock

Jeśli mimo dzierżawy infrastruktura jest nadal wykorzystywana nieodpłatnie, a czynsz ma charakter symboliczny, to gmina nie ma prawa do odliczenia VAT – orzekło wczoraj siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Początkowo spór o to miała rozstrzygnąć uchwała. Ostatecznie jednak NSA zdecydował, że wystarczy wyrok poszerzonego składu sędziowskiego. Taki wyrok, w przeciwieństwie do uchwały, nie wiąże innych składów orzekających.

Chodziło o miasto Frombork, które w ramach zadań własnych wybudowało boisko, a następnie udostępniło je mieszkańcom do bezpłatnego używania. Były to czynności nieopodatkowane, więc miasto nie mogło odliczyć VAT, którego koszt poniosło w trakcie budowy.

Później jednak postanowiło, że wydzierżawi inwestycję gminnemu ośrodkowi kultury (GOK). Uważało, że dzięki temu będzie mogło odliczyć podatek zapłacony przy budowie. Argumentem było to, że GOK jest odrębną jednostką organizacyjną od gminy, a dzierżawa jest czynnością opodatkowaną VAT. W związku z tym miasto chciało odjąć podatek proporcjonalnie do pozostałego okresu, który dla nieruchomości wynosi 10 lat.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane