Ministerstwo Finansów opublikowało w piątek specyfikację pliku tekstowego, który pozwoli przedsiębiorcom na masowe sprawdzanie rachunków bankowych kontrahentów. Plik tekstowy to obiecana przez resort druga metoda weryfikacji informacji zawartych w elektronicznym wykazie czynnych podatników VAT (białej liście).
Obecnie podatnicy, którzy chcą sprawdzić, czy ich własny bądź należący do kontrahenta rachunek znajduje się na białej liście, muszą korzystać z interfejsu programistycznego API. Wiąże się to z ograniczeniami – dziennie można sprawdzić maksymalnie 300 podmiotów.
Plik tekstowy ma ruszyć w listopadzie br. i nie będzie zawierał podobnych ograniczeń, a więc umożliwi masową weryfikację rachunków bankowych. MF udostępnił jego specyfikację już teraz, aby przedsiębiorcy mogli jak najszybciej zacząć wdrażać odpowiednie oprogramowanie. Skompresowany plik tekstowy będzie codziennie aktualizowany o północy, a jego szacowana wielkość to 200 MB. Resort finansów będzie przechowywał i udostępniał na swoich stronach także pliki z poprzednich dni.
Ze wstępnej specyfikacji nowego narzędzia fiskusa wynika, że podatnik, który będzie chciał w ten sposób sprawdzić konto bankowe, musi podać: NIP sprawdzanego podmiotu, numer rachunku rozliczeniowego (lub imiennego rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej) lub wirtualnego oraz datę udostępnienia informacji.
Plik tekstowy pozwoli jednoznacznie potwierdzić, że rachunek wirtualny danego podmiotu, na który będziemy chcieli wpłacić pieniądze, jest powiązany z rachunkiem głównym. Wpłata nie będzie więc wiązać się z przyszłorocznymi sankcjami. Na taką jednoznaczną weryfikację pozwala też już interfejs API.
Przypomnijmy, że biała lista funkcjonuje od września br. Można na niej znaleźć m.in. informacje o statusie podatkowym kontrahenta (czy jest podatnikiem zarejestrowanym, wykreślonym itd.) i co najważniejsze – numer jego firmowego rachunku bankowego zarejestrowanego w urzędzie skarbowym. Od stycznia 2020 r. płatności, które trafią na inny rachunek (wynikające z transakcji o wartości powyżej 15 tys. zł), nie będą kosztem uzyskania przychodu w PIT lub CIT i będą wiązać się z solidarną odpowiedzialnością w VAT.