statystyki

Google i Facebook zapłacą Włochom. Podatek cyfrowy już w przyszłym roku

autor: Elżbieta Rutkowska23.10.2019, 08:18; Aktualizacja: 23.10.2019, 08:39
Google

Googleźródło: ShutterStock

Włoska rada ministrów zatwierdziła projekt wprowadzenia podatku cyfrowego. Danina ma wejść w życie w przyszłym roku.

Podatek cyfrowy jest wymierzony przede wszystkim w czwórkę globalnych gigantów technologicznych: Google’a, Apple’a, Facebooka i Amazona (GAFA). To narzędzie fiskalne ma sprawić, by amerykańskie firmy dzieliły się swoimi dochodami – przede wszystkim z reklam internetowych – z krajami, w których je rzeczywiście osiągają. Obecnie na Starym Kontynencie płacą bowiem podatki tylko w państwach, w których mają zarejestrowane spółki, np. w Irlandii i Luksemburgu.

Jak podaje Reuters, zgodnie z projektem budżetu na 2020 r. Włochy spodziewają się 600 mln euro rocznych wpływów z nałożenia 3-proc. daniny na transakcje internetowe. Zapłacić będą musiały wszystkie firmy – niezależnie od tego, gdzie mają siedzibę – które na świecie osiągają łącznie co najmniej 750 mln euro rocznych przychodów, a we Włoszech ich obroty z usług cyfrowych przekraczają 5,5 mln euro. Rzym ma już na koncie sukcesy w pobieraniu daniny od internetowych gigantów.

Dotychczas wymagało to jednak batalii prawnych o zapłatę zaległych podatków. Google, Amazon i Facebook po ugodach zapłaciły w tym kraju ponad 800 mln euro. Pod koniec września, jak informują źródła dziennika „Corriere della Sera”, wszczęto zaś śledztwo w sprawie domniemanego unikania podatków przez Netflix – największy na świecie internetowy serwis wideo, z którego na Półwyspie Apenińskim korzysta 1,4 mln odbiorców.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane