Punkty serwujące zapiekanki oraz kanapki na zimno i ciepło będą musiały od lipca 2020 r. stosować nowe modele kas – takie, które przesyłają fiskusowi na bieżąco informacje o transakcjach. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Jego interpretacja dotyczy nowelizacji z 15 marca 2019 r. ustawy o VAT oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz.U. z 2019 r. poz. 675). Założono w niej, że obowiązek stosowania kas online będzie wdrażany stopniowo. Przykładowo stacje benzynowe będą musiały to zrobić już od 1 stycznia 2020 r., stacjonarne placówki gastronomiczne – od 1 lipca 2020 r., a fryzjerzy – od 2021 r.
Pozostali przedsiębiorcy będą wymieniać kasy na nowe modele, gdy w sprzedaży nie będzie już innych urządzeń.
Na razie jednak nadal można używać kas starego typu, tj. z elektronicznym i papierowym zapisem kopii. Te pierwsze można nawet jeszcze kupić, drugich już nie.

Sprzedaż zapiekanek…

Z wnioskiem o interpretację zwróciła się podatniczka, która zamierza założyć w liceum sklepik i sprzedawać w nim gotowe wyroby gastronomiczne: zapiekanki, kanapki na zimno i ciepło, drożdżówki, napoje zimne i ciepłe. Wyjaśniła, że dania na ciepło (np. zapiekanki) będą jedynie podgrzewane (w opiekaczu), sprzedawane na papierowej tacce lub serwetce (z dodatkiem sosu, według życzenia klienta) i natychmiast konsumowane. Natomiast kanapki będą robione na miejscu z półproduktów.
Podatniczka uważała, że jej biznes nie będzie działalnością gastronomiczną, dlatego będzie mogła stosować zwykłą kasę fiskalną (tj. z elektronicznym zapisem kopii). Argumentowała, że nie będzie świadczyć usług w rozumieniu ustawy o VAT, tylko dokonywać dostawy towarów. Będzie bowiem sprzedawać wyroby gotowe do natychmiastowej konsumpcji. Nie będzie miała sali restauracyjnej z obsługą kelnerską, stolików dla klientów ani toalet.

…to też gastronomia

Dyrektor KIS uznał jednak, że szkolny sklepik będzie stacjonarną placówką gastronomiczną. Wyjaśnił więc, że do 30 czerwca 2020 r. podatniczka będzie mogła ewidencjonować sprzedaż za pomocą tradycyjnej kasy lub działającej online, natomiast od 1 lipca 2020 r. już tylko online.
Organ przywołał art. 145b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, który pozwala podatnikom świadczącym usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych (w tym również sezonowo) na stosowanie starych modeli kas tylko do 30 czerwca 2020 r. Nie jest istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki, ale to, że są one przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji – stwierdził dyrektor KIS, podkreślając, że art. 145b ust. 1 pkt 2 nie odwołuje się do klasyfikacji statystycznych.
Wyjaśnił też, co decyduje o tym, czy dana czynność jest zaliczana do klasy PKWiU 10.85 „Gotowe posiłki i dania”, czy do działu PKWiU 56 „Usługi związane z wyżywieniem”. Istotne jest to, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, czy nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji (np. są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż) – wyjaśnił organ.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 1 października 2019 r., sygn. KIS z 0112-KDIL2-2.4012.408.2019.2.MŁ