Zwroty za przejazdy lokalne powinny być bez PIT [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek22.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 22.10.2019, 07:33
Dr Jowita Pustuł: Jeśli pracownik ponosi jakiekolwiek koszty za swojego pracodawcę, to ich zwrot nie podlega opodatkowaniu, bo nie prowadzi do powstania przysporzenia majątkowego - mówi dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy i radca prawny w J. Pustuł i Współpracownicy Doradztwo podatkowo-prawne.

Dr Jowita Pustuł: Jeśli pracownik ponosi jakiekolwiek koszty za swojego pracodawcę, to ich zwrot nie podlega opodatkowaniu, bo nie prowadzi do powstania przysporzenia majątkowego - mówi dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy i radca prawny w J. Pustuł i Współpracownicy Doradztwo podatkowo-prawne.źródło: ShutterStock

- Jeśli pracownik ponosi jakiekolwiek koszty za swojego pracodawcę, to ich zwrot nie podlega opodatkowaniu, bo nie prowadzi do powstania przysporzenia majątkowego - mówi dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy i radca prawny w J. Pustuł i Współpracownicy Doradztwo podatkowo-prawne.

Czy pani zdaniem najnowszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, o którym pisaliśmy wczoraj DGP w artykule „Zwrot wydatków za jazdy lokalne nie zawsze z podatkiem”, to początek nowej, korzystnej linii orzeczniczej?

Na razie znamy wyłącznie ustne motywy wyroku. Trzeba poczekać na pisemne uzasadnienie i dopiero po jego lekturze można podjąć próbę oceny, czy wyrok ten może być uznany za przełomowy, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

Rozumiem pani ostrożność, ale uzasadniając wyrok NSA, sędzia Artur Kot wyraźnie stwierdził, że „nie sposób przyjąć, by przychód powstawał w związku z refundacją wydatków z tytułu jazd lokalnych, które są ponoszone w interesie pracodawcy”.

NSA nie przesądził jednak w tym wyroku, czy zwrot wypłacany na rzecz pracowników będzie zwolniony, czy opodatkowany. NSA uchylił wyrok WSA w Gdańsku i interpretację podatkową z uwagi na to, że zarówno sąd I instancji, jak i organ pominęli I etap analizy przepisów (ustalenie, czy dane świadczenie jest przychodem) i od razu przystąpili do II etapu (ustalania zakresu zwolnienia od opodatkowania).

Zwracając sprawę do organu podatkowego, NSA nakazał jednak wziąć pod uwagę tezy wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieodpłatnych świadczeń (sygn. SK 7/13). Czy samo to nie jest już przełomem? Dotychczas sądy stały na stanowisku, że wyrok TK dotyczył jedynie świadczeń nieodpłatnych, a w przypadku jazd lokalnych zwrot ma charakter pieniężny.

W mojej ocenie przesłanki powstania przychodu wymienione w wyroku TK powinny być brane pod uwagę nie tylko w sprawach dotyczących opodatkowania świadczeń nieodpłatnych. Jeśli pracownik otrzymuje od pracodawcy pieniądze, np. tytułem zwrotu kosztów podróży, noclegu czy wyżywienia, należy również zastanowić się nad tym, w czyim interesie poniesiony został wydatek, czy zwrot wydatku doprowadził do powstania korzyści po stronie podatnika itd. Jeśli nie doszło do powstania przysporzenia majątkowego, to nie może być mowy o powstaniu przychodu.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane