statystyki

Decyzja o sposobie składania dokumentacji podatkowej nie należy do rady

autor: Marcin Nagórek18.10.2019, 21:00
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

Aktem wykonawczym jest w tym względzie obowiązujące od 1 lipca br. rozporządzenie ministra finansów w sprawie sposobu przesyłania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wskazano w nim, że informacje i deklaracje mogą być przesyłane z wykorzystaniem:źródło: ShutterStock

Na sesji rady gminy, za miesiąc lub dwa, planujemy podjąć uchwałę w sprawie warunków i trybu składania informacji i deklaracji na podatek od nieruchomości i od środków transportowych – ale za pomocą komunikacji elektronicznej (chodzi o wskazanie systemu elektronicznego do przekazania danych – ePUAP i podpisu elektronicznego). Czy na podstawie art. 40 ustawy o samorządzie gminnym możemy tak postąpić?

Nie, bo ustawodawca w żadnym przepisie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie upoważnił rady gminy do określenia warunków i trybu składania dokumentacji podatkowej w formie elektronicznej. Byłoby więc to działanie nieuprawnione.

Tylko na mocy ustawy

Konstytucja RP w art. 7 wskazuje, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Z kolei art. 94 mówi, że organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów – na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie. I właśni te dwie normy są wyznacznikiem możliwości legislacyjnych rady gminy.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane