statystyki

Decyzja o sposobie składania dokumentacji podatkowej nie należy do rady

autor: Marcin Nagórek18.10.2019, 21:00
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

Aktem wykonawczym jest w tym względzie obowiązujące od 1 lipca br. rozporządzenie ministra finansów w sprawie sposobu przesyłania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wskazano w nim, że informacje i deklaracje mogą być przesyłane z wykorzystaniem:źródło: ShutterStock

Na sesji rady gminy, za miesiąc lub dwa, planujemy podjąć uchwałę w sprawie warunków i trybu składania informacji i deklaracji na podatek od nieruchomości i od środków transportowych – ale za pomocą komunikacji elektronicznej (chodzi o wskazanie systemu elektronicznego do przekazania danych – ePUAP i podpisu elektronicznego). Czy na podstawie art. 40 ustawy o samorządzie gminnym możemy tak postąpić?

Nie, bo ustawodawca w żadnym przepisie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie upoważnił rady gminy do określenia warunków i trybu składania dokumentacji podatkowej w formie elektronicznej. Byłoby więc to działanie nieuprawnione.

Tylko na mocy ustawy

Konstytucja RP w art. 7 wskazuje, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Z kolei art. 94 mówi, że organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów – na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie. I właśni te dwie normy są wyznacznikiem możliwości legislacyjnych rady gminy.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane