statystyki

Pliki od fiskusa nie do otwarcia. Nawet profesjonaliści mają z tym problem

autor: Łukasz Zalewski22.08.2019, 08:42; Aktualizacja: 22.08.2019, 08:42
Podatnicy mają problemy z odczytaniem załączników z dokumentacją od organu podatkowego spakowanych programami do kompresji (archiwizatorami). KAS odpowiada, że musi dzielić pliki, i zapewnia, że korzysta w tym celu z darmowych programów.

Podatnicy mają problemy z odczytaniem załączników z dokumentacją od organu podatkowego spakowanych programami do kompresji (archiwizatorami). KAS odpowiada, że musi dzielić pliki, i zapewnia, że korzysta w tym celu z darmowych programów.źródło: ShutterStock

Podatnicy mają problemy z odczytaniem załączników z dokumentacją od organu podatkowego spakowanych programami do kompresji (archiwizatorami). KAS odpowiada, że musi dzielić pliki, i zapewnia, że korzysta w tym celu z darmowych programów.

Portal ePUAP to najpopularniejszy kanał komunikacji elektronicznej między urzędami skarbowymi a profesjonalnymi pełnomocnikami. Elektroniczna wymiana dokumentów nie sprawia problemów, gdy podatnik lub jego pełnomocnik (doradca podatkowy, radca prawny, adwokat) dostają pliki w formacie PDF lub DOC (Word). – To standardowe pliki, jakie otrzymują podatnicy od organów podatkowych – mówi Piotr Świstak, adwokat z GWW. Kłopotów nie ma też, gdy organ spakuje plik popularnymi programami, tworząc tzw. archiwum np. w formie ZIP czy RAR. Zdarza się jednak, że podatnicy i pełnomocnicy dostają od organów pliki, z których otwarciem mają spore problemy.

Dzielenie plików

Jak tłumaczy ekspert GWW, chodzi o sytuacje, gdy podczas operacji pakowania (zmniejszenia wielkości) organ dzieli jeden plik o dużej objętości (np. PDF) na kilka części. W rezultacie powstają tzw. wieloczęściowe archiwa plików zawierające dokumenty spakowane odpowiednim programem do kompresji plików. W jednej ze spraw doszło do przesłania takich plików poprzez ePUAP w kilku częściach wraz z instrukcją od organu, że aby otworzyć spakowany plik, podatnik lub pełnomocnik musi: umieścić poszczególne części we wspólnym folderze, następnie zmienić ich nazwy, a dopiero po tej operacji przystąpić do rozpakowania archiwum.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Alissia17(2019-08-24 05:24) Zgłoś naruszenie 10

  Oce­ń mo­ją mok­rą cip­kę -> f­r­a­s­e­x­e.c­o­m ❤️❤️❤️

  Odpowiedz
 • Zeghar(2019-08-25 10:39) Zgłoś naruszenie 00

  Co to za "fachowcy", że mają problem z otwarciem takich plików?

  Odpowiedz
 • PKU(2019-08-29 12:51) Zgłoś naruszenie 00

  Skoro nie potrafią rozpakować pliku ZIP to raczej marni z nich profesjonaliści. Skoro przepisy pozwalają na przesyłanie plików ZIP to wszystko jest zgodnie z przepisami, a jak kogoś przerasta rozpakowanie pliku ZIP to może lepiej żeby zmienił branżę. Na przykład na murarstwo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane